Lise Mezunu Askeri Personel Alımı! Harp Okulları-Astsubay MYO Başvuru Ekranı

Lise Mezunu Askeri Personel Alımı! Harp Okulları-Astsubay MYO Başvuru Ekranı

Lise mezunu adaylar için astsubay alımı ile subay alımı başvuruları alınıyor. Kimler astsubay MYO ile Harp okulları için başvuru yapabilir? Sürece dair tüm detaylar bu yazımızda yer alıyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi “ÖSYM” tarafından güncel SUBAY ve ASTSUBAY alımı online başvuruları alınıyor. Astsubay MYO için de Harp Okulları için de ÖSYM AİS’te online olarak başvurularını yapabilirsiniz. Geç başvuru sürecinde ücretlerde artış yapılmadı. İşte gerekli başvuru tüm hususlarının yer aldığı haberimiz:

Subay-astsubay alımı başvuru genel şartları

Başvuru için T.C. vatandaşı olmak, Harp Okulları için en fazla 20 yaşında olmak “01 Ocak 2003 ve sonrası doğumlu”, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak gerekmektedir.

Lise ve dengi okulların son sınıfında öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2021 ve 2022 yılında mezun olmak şartı var.

Sözleşmeli erbaş veya er yahut bunların adayı iken sözleşmesi idarece feshedilmemiş olmak, devlet memurluğundan veya kamu görevinden herhangi bir nedenle çıkarılmamış olmak, 18 yaşından küçükse kendisinden sorumlu bir kanuni temsilci gösterebiliyor olmak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak ile aşağıdaki kılavuzda belirtilen şartları taşımak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanması şartı var.

Lise Mezunu Subay-Astsubay sınav-boy-özel şartlar

Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) için ise sadece erkek öğrenci alımı yapılıyor.

Boy şartları: Erkek askeri öğrenci adayları için 1.65 mt; kadın askeri öğrenci adayları için asgari boy sınırı 1.60 mt. şartı var. Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları 1.65 mt-1.90 mt arasında olacak şekilde şartlarda yer aldı.

Sınav şartları: Harp Okulları için 2023 yılı YKS 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testine “TYT” girmeleri gerekiyor. 2023 yılı YKS’nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine “AYT” girmeleri gerekiyor. Astsubay Meslek Yüksekokulları Astsubay MYO için 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının “YKS” 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine “TYT” sınavına girmek şartı var.

2023 MSÜ askeri personel alımı başvuru süreci

ÖSYM’de 2023 yılı Milli Savunma Üniversitesi MSÜ başvuruları kapsamında lise subay-astsubay öğrenci alımı için süreç 6 Mart’ta tamamlanacak. Başvuru ücreti geç başvurular kapsamında artış olmadan 130 TL olarak açıklandı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.