Lise Mezunu Subay - Astsubay Alımları 23 Şubat’ta Sona Eriyor

2021 Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı (2021-MSÜ) ve askeri öğrenci temini kılavuzu kapsamında geçtiğimiz haftalarda başlayan lise mezunu subay ve astsubay alımları haftaya tamamlanıyor. Kimler başvurabilecek?

2021 yılı lise mezunlarının başvuru yapabileceği subay ve astsubay alımları için süreç tamamlanıyor. Subay alımları Harp Okulları için olacakken, Astsubay alımları Astsubay MYO’lar için olacak. Subay ve astsubay öğrencisi olmak için gerekli şartlar nelerdir? Başvurulara 1 hafta kala tüm detayları ve başvuru kılavuzunu haberimizde bulabilirsiniz.

Başvuru Süreci

Adaylar başvurularını ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresi üzerinden 23 Şubat 2021 tarihine kadar yapabileceklerdir. Başvurular için artık son haftaya girilmiş bulunuyor. Aşağıda başvuru genel bazı hükümleri bulabilirsiniz. Haberimizin en altında başvuru kılavuzuna ulaşarak tüm detayları incelemeniz gerekmektedir.

Harp Okulları İçin Puan Şartı

2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri gerekmektedir (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar).

2021 YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girmeleri gerekmektedir. Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek öğrenci alınacaktır.

Astsubay Meslek Yüksekokulları İçin Puan Şartı

2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir (2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve üzerinde puan almış adaylar ÖSYM’nin belirlediği diğer şartları taşıması halinde 2021-YKS TYT oturumuna katılmayabilirler ancak, MSÜ teklifi doğrultusunda MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar).

Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

Başvuru Genel Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler ancak, Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.).

Yaş Şartı

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 yaşında olmak (01 Ocak 2001 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak. (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir.

Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 yaşında olmaları (2001 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

Mezuniyet Şartı

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2021 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2019 ve 2020 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

2018 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2018 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil).

2020 MSÜ Başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum