Lise Subay-Astsubay Alımı Başladı! 2023 MSÜ Başvuru Ekranı Açıldı

Lise Subay-Astsubay Alımı Başladı! 2023 MSÜ Başvuru Ekranı Açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’de 2023 yılı MSÜ kapsamında subay ve astsubay alımı başvuruları alınmaya başladı. Geç başvurular kapsamında online süreç başladı. İşte detaylar.

ÖSYM’de 2023 yılı MSÜ “subay-astsubay” alımı başvuruları alınmaya başladı. Kimler lise mezunu subay - astsubay alımlarına başvurabilir. Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır. İşte gerekli tüm detayların yer aldığı yazımız.

Subay-Astsubay alımı sınav - boy şartları

Harp Okulları için 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri gerekmektedir. 2023-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girmeleri gerekmektedir. Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir.

Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm; Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır. Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları 165 cm-190 cm (dâhil) arasında olacaktır.

2023 MSÜ askeri personel alımı başvuru genel şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2003 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak,

Lise ve dengi okulların son sınıfında öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2021 ve 2022 yılında mezun olmak,

Sözleşmeli erbaş/er yahut bunların adayı iken sözleşmesi idarece feshedilmemiş olmak, Devlet memurluğundan veya kamu görevinden herhangi bir nedenle çıkarılmamış olmak, On sekiz yaşından küçükse kendisinden sorumlu bir kanuni temsilci gösterebiliyor olmak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak ile aşağıdaki kılavuzda belirtilen şartları taşımak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak gerekiyor.

MSÜ personel alımı başvuru süreci

2023 MSÜ kapsamında astsubay ve subay alımları için adaylar, başvurularını online olarak ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapacaklardır. Başvurular 1 Mart ile 6 Mart 2023 tarihleri arasında yapıldı. Başvuru sınav ücreti 130 TL’dir. 

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum