Liselere Giriş Sınavı’nda Son Durum

Liselere Giriş Sınavı’nda Son Durum

TEOG yerine getirilen Liselere Giriş Sınavı sistemi belirsizliklerini korumaya devam ederken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan öğrencileri rahatlatacak açıklamalar geldi.

Böylelikle sınavın kaç soru ve kaç dakika olacağı, kaç tercih yapılacağı gibi hususlar da netlik kazanmış oldu.

Soru Sayısı
Bakan Yılmaz soru sayısının 60’tan 90’a çıkarıldığını ifade etti. Soruların dağılımını ise Türkçe, matematik ve fen bilimlerinden 20’şer soru inkılap tarihi, din kültürü ve ahlak bilgisi ve yabancı dil alanlarından da 10’ar soru olarak açıkladı.

Belirsizliğin devam ettiği açık uçlu soru konusuna da değinen Bakan Yılmaz açık uçlu soru sorulmayacağını da aktardı. 

Tercih Sayısı
Öğrencilerin tamamının bu sistem ile yerleştirileceği ve hiç kimsenin açıkta kalmayacağı ifade edildi. Bu kapsamda öğrencilerin evlerine yakın 9 okul arasından 5 tercih yapmaları istenilecek. Bu 9 okul ise mayıs ayında öğrencilere bildirilecek. Böylelikle öğrencilerin hedefledikleri okul bu 9 okul içerisinde ise sınava girmelerine gerek kalmayacak. 

Eğer bir okula kontenjanından fazla tercih olursa bu durumda evi en yakın olan öğrencilerin daha şanslı olacağı da belirtildi. Ayrıca pansiyonlu lisede eğitim almak isteyenlere de 5+5 tercih yapma hakkı verileceği de Bakan tarafından açıklandı. 

Son olarak öğrencilerini imam hatip, süper lise, meslek lisesi gibi okullara göndermek istemeyenler de tercih yaparken bu isteklerini özel olarak belirtebilecekler. Böylelikle herkes istediği okul türüne gidebilecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum