Lojmanlar Satılığa Çıkıyor

Lojmanlar Satılığa Çıkıyor

Devlet memurlarının avantajlı fiyatlar ile barınma ihtiyaçlarını giderdikleri kamu lojmanları satışa çıkarılıyor. Böylelikle devlet bütçesine ekstradan bir katkı sağlanması hedefleniyor.

Meclisten geçen ve ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan torba yasa Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu torba yasa içerisinde memurları ilgilendiren lojman satışı konusu ise hayli dikkat çekti.

Alım Hakkı

Satışa çıkarılan lojmanlar satın almak isteyen kişiler arasında öncelik dairede oturan kişiye veriliyor. Eğer kendisi satın almak istemez ise bu durumda başkalarının satın alması mümkün olabilecek.
Eğer memur peşin olarak satın almak isterse bu durumda %10 ekstra bir indirim ile de karşılaşmış olacak. Bu da kişi için oldukça avantajlı bir durum olacak.

Taksitli ödemek isteyenlere ise en fazla 4 yıllık vade imkanı sunulacak. Bu sürede faizi ile birlikte ödeme yapılacak.

Torba yasa ile tüm kamu lojmanlarının satılmasının önüne de engel konuldu. Bu kapsamda adalet, güvenlik, savunma ve istihbarat lojmanları memurlara satılamayacak. Bunlar haricindeki kamu lojmanları ise satılabilecek. 

Böylelikle memurlar uygun fiyatlarla ev sahibi olabilecek iken devletin kasasına da para girmiş olacak. Ayrıca eskimiş lojmanların yıkımı ya da bakımı gibi işler de devlete yük olmaktan çıkacaktır. Ayrıca artık bu lojmanların kamuya da açılabileceğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Tüm her şeyi ise önümüzdeki süreç daha net bir şekilde gösterecektir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.