Maddi Kazalarda İzlenmesi Gereken Yol

Maddi Kazalarda İzlenmesi Gereken Yol

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan araçlar gereken iş ve işlemleri düzgün ve sırasıyla nasıl yapacak? Eksik yapılan işlemlerde ödeme yapılır mı, ödeme yapılmış ise geri talebi söz konusu mu? Kazaya karışmış araçlar nasıl sorgulanır.

Günümüzde birçok maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmektedir. Temennimiz bu durumun olmaması, fakat sürücülerin maddi hasarlı trafik kazası yapması halinde yapması gerekenler nelerdir.

Kazayı yapan taraflar ilk önce araçlarında bulunan hasar bölgelerini detaylı bir şekilde ve iki araç görünecek şekilde fotoğraflarını çekmeleri gerekmektedir. Kaza tutanağı kimin nasıl kazaya karıştığı ayrıntılı bir şekilde yazılarak taraflarca imza altına alınır. Kazaya karışmış araçların muayene belgesi, aracın ruhsatı ve sigortanın fotokopileri çekilir. Aracını servise veya tamirhaneye götürülerek sigorta eksperin belirlediği ölçüde araç tamir edilir.

Araçlarıyla kaza yapanlar sigortam delinir, kaskom delinir sonraki kaskoda veya trafik sigortasında daha çok ödeme yapacağım korkusuyla birçok kişi maddi hasarlı kazalarda bildirmeyip hasarın tamamını kendileri karşılamakta. Ancak kazada suç oranı ve karşı tarafın aracının kasko veya trafik sigortasının da önemi bir o kadar etkendir. Sigortalı bu günler için yapıldığını unutmayınız.

İkinci el araç alacaklar sürücülerin dikkat etmesi gereken hususları da sizlere izah edelim. Adaylar mobilden kısa mesajlarla bir çok hizmet satın alarak arabayla ilgili bilgi edinebilmekteler. En çok kullanılan bilgi servislerini sizlere sunalım. Kaza tespit tutanağı sorgulamak için: KTT yazıp boşluk bırakarak plakayı yazın 5664 gönderin, Şasi numarası ile sorgulamak için hasar yazarak şasi numarasını girin gönderin, sade hasar kaydı sorgulamak için plakayı yazın gönderin ve kasko ya da trafik poliçe bilgisi sorgulamak için Trafik veya kasko yazın boşluk bırakıp plakayı yazarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem ne kadar ücretlendirilir: Türkcell, Avea ve Vodafone hatlarınızdan 5 TL karşılığında sorgulayabilirsiniz.

İkinci el araç alacaklar taksit senet ve benzeri durumlardan kaçınarak muhakkak bu sorgulamalardan sonra noterde peşin para ile alış veriş yapmalarına ayrıca dikkat etmeleri gereken hususların başında yer almaktadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.