Maliye Bakanı Ağbal Onları İstihdam Etmek İstiyoruz

Maliye Bakanı Ağbal Onları İstihdam Etmek İstiyoruz

TBMM Genel Kurulunda 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri görüşülürken Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı "Onları İstihdam Etmek İstiyoruz."

TBMM Genel Kurulunda Milletvekillerinin soruları üzerine cevap veren Ağbal, emlak konusunda eğitim sahibi olan, derleme ve emlak yönetimi konularında eğitim görmüş olanları, bakanlık olarak istihdam etmek istediklerini bildirdi. Ağbal, bu kişilerin iki yıllık önlisans programında eğitim gördüklerini buna rağmen bakanlıkta çalışabilmeleri için özel gayreti olacağını belirtti. Ağbal, konuyu teknik olarak çalışmakta yarar olduğunu açıkladı.

AK Parti hükümetleri dönemlerinde 2003 - 2015 yılları arasında, 512 bin öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini bildiren Ağbal, öğretmen atamalarını yapmaya devam edileceğini açıkladı. Öğretmenlerin özlük haklarında da enflasyon oranının üstünde bir artış olduğundan bahseden Bakan "Bütün memurlarımıza, çalışanlarımıza, emeklilerimize, asgari ücretlilerimize her zaman devletin sağladığı refahtan pay verdik, vermeye de devam edeceğiz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri görüşmelerinde Maliye Bakanı Naci Ağbal, engellilikleri nedeniyle yetkili sağlık kurullarından rapor alanların, mevzuata uygun olarak emeklilik hakkını elde edeceğini belirtti.

"Emeklilikle ilişkili olduğunu düşünmüyorum ama asgari geçim indirimi uygulamasında, vatandaşlarımız sağlık kurullarından rapor alsalar bile Maliye Bakanlığındaki merkez kurula bu raporlar geliyor. Maliye Bakanlığındaki merkez kurulda, uzman doktorlar var, raporların mevzuata uygunluğuna bakıyorlar. Zaman zaman da mevzuatın yanlış uygulanmasından, tetkikin yanlış yapılmasından kaynaklı puan farklılıkları tespit edilip, defterdarlıklara geri gönderilebiliyor. Sağlık Bakanlığıyla yakın bir zamanda görüştüm. Bizim mutlaka bir vatandaşımız hastaneden rapor almışsa, ilaveten başka bir komisyonun tekrar ona bakmaması gerekiyor. Burada yapılması gereken vatandaşın raporlarıyla ilgili doğruluk denetimi yapılacaksa o mahalde yapılması lazım. Maliye Bakanlığı merkezine bu tür konuların gelmesini doğru bulmuyorum. Çok eski yıllardan gelen bir uygulama. Geldiğimiz noktada bunu kaldırmamız gerektiğine inanıyorum." dedi. 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.