Maliye Bakanı Naci Ağbal Taşeron Çalışanlarını Kadroya

Maliye Bakanı Naci Ağbal Taşeron Çalışanlarını Kadroya

700 binden fazla taşeron çalışanına kadro müjdesi Başbakan Ahmet Davutoğlu vermişti. Konuya ilişkin detayları Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı.

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Grup Toplantısında kamuda çalışan taşeronlar arasından ayırım yapmadan hepsini kadroya alacaklarını açıklaması sonrası; 700 binden fazla taşeron çalışanları detayları merak etmeye başladılar.

Bugün NTV canlı yayınına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, 700 binden fazla taşeron çalışanlarının merak ettiği sorulara cevap verdi. Bakan Ağbal yaptığı açıklamalarda, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik düzenleme, kamuya beklenenin dışında özel bir maliyet getirmeyeceğini ifade ederek, kamuda çalışan taşeron işçilerin kamuda özel statülü personel olarak istihdam edileceklerini ve mevcut bulundukları yerde aynı işte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Taşeron çalışanlara kadro verilmesi aşamasında, yapılacak olan sınava ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ağbal, kamu kurumlarının kendi bünyelerinde yazılı veya sözlü sınav yapabileceğini, her kuruma kendi özelliğine göre sınav sistemi getireceklerini ifade etti. Ağbal, konuya ilişkin açıklamalarında;  kamu kurumlarının ihtiyaç duydukları kadro sayısı ve düzenlemeden yararlanabilecek kişilerin başvurularını Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına ileteceğini belirterek, ihdas edilecek kadro sayısını belirlemede bu iki kurumun yetkili olacağını söyledi. Ağbal, öncelikle kadro sayısı ve isim vizesi yapılacağını, sonra da sınav sürecinin gerçekleştirileceğini belirterek, kamuda çalışan taşeron işçileri kamuya alacaklarını ifade etti. Ağbal, bir taraftan ihtiyaçlarımızı gidereceğiz, bir taraftan norm pozisyon sayılarını belirleyeceğiz, sonuçta bir kamu kaynağı kullanıyoruz, bir hizmet yürüttüklerini belirterek, burada personelin ihtiyaç dâhilinde olması son derece önemli olduğunu söyledi. Açıklamalara devam eden Ağbal, bir kamu kurumu mevcut çalışan sayısı kadar talepte bulunduğunda yapılan analizlere göre zaten bu kadar bir ihtiyaç elzem ve zorunluysa onu veririz dedi.

Kamuya geçirilecek taşeron çalışanları için görevde yükselme tayin konularında da açıklama yapan Ağbal, Kamuya geçirilecek taşeron işçiler için her ne kadar kadro sözünü kullansak da bu arkadaşlarımız sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek ve emekli olana kadar da bu pozisyonda çalışacaklar dedi. Ağbal, kadro verilecek taşeron işçilerinin devlete maliyeti konusunda da açıklamalar yaparak; devlete beklenenin dışında özel bir maliyet getirmesini öngörmüyoruz, getirdiğimiz sistem yeni bir statü, bu statünün mali ve sosyal haklarını kanunda belirliyoruz, bu arkadaşlarımızı mevcut almakta oldukları aylıklarla kamuya alacağız dedi. Ağbal, konuya ilişkin düzenlemenin 1-2 hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getireceklerini belirterek, artık süreç başladı, kamuda çalışan taşeronların kamuda istihdam edilene kadar taşeron firma yanında çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum