Maliye Bakanı Naci Ağbal Taşeron İşçilere Kadro Verileceği

Maliye Bakanı Naci Ağbal Taşeron İşçilere Kadro Verileceği

Kamuda asıl işi yapan taşeron işçilere ne zaman kadro verileceğini bugün Anadolu Ajansı Masasına konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı.

AK Parti, kamuda çalışan taşeron işçilerden asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verileceğini açıklamıştı. Daha önce birçok haberimizde bu konuya değinmiştik. Son olarak geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda asıl işi yapan taşeron işçilerine 100 gün içerisinde kadro verileceğini açıklamıştı.

Konu ile ilgili yapmış olduğumuz haberlerde; hükümetin çalışmalar içerisinde olduğunu ve kısa bir süre içerisinde kamuda asıl işi yapan taşeronlara 3 ay içerisinde kadro verileceğini belirtmiştik. Bu konuda kamu kurumlarının çalışmalarının bitirilmesi beklendiğini ifade etmiştik. Birçok kamu kurumu kendi bünyesinde çalışan taşeronlardan hangisinin asıl işi yaptığı, hangisinin yardımcı hizmetler sınıfında olduğunu belirlemiş; kimi kamu kurumları ise asıl işi yapan taşeron işçisi ile, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan kamu işçisini belirlemeye çalıştığını ifade etmiştik. Hangi kurumda, asıl işi yapan taşeron işçisi ile, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan taşeron işçileri belirtmiştik. Şuana kadar kurumlarda kadro verileceği personeli şu şekilde özetleyebiliriz:  Gençlik ve Spor Bakanlığı Bünyesinde istihdam edilen antrenörler ve Gençlik Liderleri, Karayolları Genel Müdürlüğü yol yapımında çalışan taşeron işçiler, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Hemşire, Ebe, Laborant gibi meslek grupları, devlete ait çeşitli kurumlarda Mühendis ve Teknisyen gibi pozisyonlarda, Belediyelerde çalışan şoför, zabıta ve arazide çalışan personelin, Ptt de dağıtım işi yapan personelin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında bakım elemanları ve anneler olarak çalışan personel gibi pozisyonlarda çalışanları kapsayacağını bildirilmektedir. Kamuda çalışan taşeronların yaptığı Yardımcı İşler Sınıfında ise; güvenlik, temizlik, yemek ve servis gibi pozisyonların olacağı belirtilmektedir.

Konu ile ilgili bir açıklamada bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan geldi. Ağbal Anadolu Ajansı Masası’nda soruları yanıtladı. Ağbal, Taşeron işçiye kadro müjdesi var mı sorusuna şöyle cevap verdi: ‘’Asıl iş dediğimiz işlerde çalışıyorsanız, o zaman yapacağımız yasal düzenlemede bu kişileri kamuda istihdam etmeye başlayacağız. Bu konunun iki boyutu var. Asıl iş ve yardımcı işin belirlenmesi lazım. Geçen sene yapmış olduğumuz yasal düzenlemede bu konuyu Bakanlar Kurulu kararı ile belirleyeceğimizi söyledik. Bakanlık olarak bu çalışmayı biz koordine ediyoruz. Çalışmalar, belirli bir seviyeye geldi. Çalışma Bakanlığımızla en son üzerinden geçerek, bir değerlendirme yapacağız. Daha sonra kanun çerçevesinde sendikalarla bu konuda görüşmeler yapmamız lazım. Bu çalışmaları yapacağız. Tahmin ediyorum, 21 Mart'tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis'e sevk etmiş oluruz. Bu konuda Bakanlar Kurulu kararını çıkarmış olacağız. Çünkü bizim orada taahhüdümüz var. Bakanlar Kurulu ile ilgili çalışmanın son aşamasına geldiğini biliyorum. Çünkü önceden de bu konuda epey bir çalışmamız olmuştu." diyerek, Bu konuyu süratle önce Ekonomi Koordinasyon Kuruluna, ardından da Bakanlar Kuruluna götüreceklerini vurgulayan Ağbal, "İnşallah 21 Mart'tan önce bu düzenlemeyle ilgili tüm belirsiz kalan konuları çözüp, kamuoyuna açıklama yaparız.’’ Şeklinde konuştu.

Son Dakika Taşeron İşçiler Kadroya Alındı 20 Şubat 2016 haberi için Tıklayınız.

Asıl İşi Yapan Taşeronlar Nasıl Tespit Edilecek Haberi İçin Tıklayınız.

Kadro verilecek taşeron sayısı netleşti haberi için Tıklayınız.

Kamuda çalışan Bütün Taşeron İşçilere kadro verilmeli haberi için Tıklayınız.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
36 Yorum