Mart Ayında Normalleşecek İller Belli Oldu! İşte O İllerin Listesi

Mart Ayında Normalleşecek İller Belli Oldu! İşte O İllerin Listesi

Geçen hafta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayında normalleşme sürecinin başlayacağını aktardı. Bu haberin ardından esnaf vatandaşlarda büyük heyecan başladı. İşte Mart ayında normalleşme başlayacak iller…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta içinde yaptığı normalleşme açıklamasının ardından esnaf büyük heyecan içinde. Sürecin Mart ayında başlayacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, belli kriterler sağlandığında yasakların kalkacağını belirtti.

Bu hususta Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler esas alınacak. Bakanlık haftalık olarak vaka artış haritasını açıklayacak ve tabloda meydana gelen değişimler, normalleşme sürecinin devam eden seyrini belirleyecek. Kısıtlamaların kalkması ülke bazlı yapılmayacak. Duruma göre il il açılma ya da kapanma yaşanacak.

İllere Yeni Puanlama Sistemi

Şehirlere yeni sınıflandırma grupları geliyor. Belirlenen risk grubuna göre normalleşme takvimi belirlenecek. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayısı ve aşılanma oranına göre kentler, “Düşük riskli”, “Orta riskli”, “Yüksek riskli” ve “Çok yüksek riskli”  bölge sınıflandırılması yapılacak.

saglik-bakanligi-aciklanan-veriler.jpg

Kentlerde uygulanacak bu sınıflandırma verileri iki haftada bir kez Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenecek. Eğer açıklanan verilerde bir şehirdeki vaka sayısı artar, aşılanma oranı düşerse, o il için kısıtlamalar uygulanabilecek. Tam tersi durumda ise şehirdeki yasaklamaların kalkması söz konusu olacak.

Yeni Dönüşümlü Eğitim Modeli

Açıklanacak veriler ışığında “Düşük risk” grubunda yer alan illerde 1 Mart itibariyle okullarda yüz yüze eğitim başlayacak. Ancak eğitim kademeli olarak verilecek. İki grup şeklinde yüz yüze eğitim başlayacak illerde, Pazartesi – Salı ve Perşembe – Cuma eğitim yapılacak. Çarşamba günleri ise okulların dezenfeksiyon işlemleri yapılacak.

İşte 1 Mart’ta Kısıtlamanın Kalkacağı İller

Geçen hafta açıklanan vaka sayısı oranı ve aşılanma sayısındaki oranın değişmemesi halinde kısıtlamanın kalkacağı, “Düşük risk grubu” taşıyan 3 il bulunmakta. 9 il çok yüksek risk grubunda, 27 il orta risk grubunda, 42 il yüksek risk grubunda bulunuyor.

Geçen hafta açıklanan vaka oran sayılarına göre 1 Mart itibariyle normalleşme süreci başlayacak 3 şehir şu şekilde:

Şırnak,

Hakkari,

Bitlis.

Burada önemli bir husus da “Orta risk grubu” taşıyan illerde dikkat çekiyor. İl Pandemi Kurulları, orta riske sahip şehirlerde alacağı kararlar ile farklı uygulamalara gidebilecek. Bu aşamada kontrollü normalleşmenin uygulanacağı farklı alanlar da belli olacak.

1 Mart’ta Açılacak Restoranlar İçin 7 Şart!

1 Mart’tan itibaren düşük risk taşıyan şehirlerde restoran ve kafeteryaların da açılması bekleniyor. Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kontrollü normalleşme sürecinde restoranların alması gereken önlemleri açıkladı…

İşte restoranlar için uygulanacak 7 tedbir:

Her gelen müşterinin Hayat Eve Sığar (HES) kodu bildirmesi zorunlu olacak.

Her müşterinin ateş ölçümü yapılacak.

İçeride yer alan müşteri sayısına göre yeni müşteri alımı yapılacak.

Tüm restoranlarda masaların sosyal mesafe kuralları gereğince hazırlanması sağlanacak.

Masalara konulan çatal, kaşık ve bıçaklar paketlenmiş bir şekilde müşteriye sunulacak.

Maske mesafe ve temizlik kurallarının gereği uygulanacak.

Her kalkan müşterinin ardından masalar dezenfekte edilecek şekilde temizlenecek.

Bildirilen şartları sağlayan işletmelere TSE-COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi verilecek. Belge kontrolü şehirlerde sürekli sağlanacak. Verilecek belgenin geçerlilik süresi bir (1) yıl olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum