MEB 2016 Ağustos Atamasında 60 Bin Öğretmen Ataması Yapmalıdır

MEB 2016 Ağustos Atamasında 60 Bin Öğretmen Ataması Yapmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 2016 Ağustos Ayında ne kadar öğretmenin atamasının yapılacağı ile ilgili herhangi bir açıklama halen yapılmamıştır. 2016 Ağustos atamasında ne kadar öğretmenin alacağı ile ilgili

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 2016 Ağustos Ayında ne kadar öğretmenin atamasının yapılacağı ile ilgili herhangi bir açıklama halen yapılmamıştır. 2016 Ağustos atamasında ne kadar öğretmenin alacağı ile ilgili; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 2015 Kasım Ayında katılmış olduğu bir tv programında açıklamalar yaparak, Şubat 2016 atamasında 30 bin, Ağustos 2016 atamasında ise 20 bin öğretmenin atamasını gerçekleştireceklerini belirtmişlerdir. Şubat 2016 atamasında; Avcı’nın dediği gibi 30 bin öğretmen ataması yapılmıştır. Ancak Ağustos 2016 atamasında ne kadar öğretmenin atanacağı henüz tam belli değildir.

Öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı konusunda; Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda açıklamalarda bulunmuş, öğretmen atamalarının sadece Ağustos ayında yapacaklarını kamuoyuna duyurmuş olmalarına rağmen MEB açıklamış olduğu bu kurala uymayarak kimi yıllarda Şubat ataması da gerçekleştirmiştir. 2015 yılında da seçimlerin olmasından olsa gerek bu genellemeye uymayarak Şubat 2016 ataması gerçekleştirmiştir. 2015 KPSS Sonuçlarına göre; Ağustos 2015 atamasında 37 bin, Şubat 2016 atamasında 30 bin öğretmen olmak üzere toplamda 67 bin öğretmenin ataması gerçekleştirilmiştir.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün Şubat 2016 öğretmen ataması birçok haksızlığa sebebiyet vermiştir. Ağustos 2015 öğretmen atamasında açılan kadroların çoğu doğu ve güneydoğu illerini kapsarken; Şubat 2016 öğretmen atamasındaki kadroların çoğu batı illerine açılmıştır. Ağustos 2015 öğretmen atamasında adaylar çok daha yüksek puan almalarına rağmen batıya atanamazken, Şubat 2016 öğretmen atamasında tercih yapan öğretmen adayları çok daha düşük puan almalarına rağmen daha iyi yerlere atanmışlardır. Bu durumu şans olarak değerlendirmek mümkün değildir. Ağustos 2015 tarihinde boş olmayan kadrolar nasıl olurda 5 ay sonra boşalmışlardır. Bu yönüyle MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Sınıfta Kalmıştır.

Kamu Personeli Alımı olarak; 2016 KPSS Sonuçlarına göre yapılacak olan öğretmen atamasının tek alım ile ve bu alımında Ağustos 2016 ataması olması gerektiğini, bu atamada da 2015 KPSS Sonuçlarına göre yapılan öğretmen atamalarını göz önünde bulundurarak en az 60 bin öğretmen ataması olması gerektiğini değerlendiriyoruz. MEB, bir an önce Ağustos 2016 atamasını gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini, gerçekleştirecekse ne kadar öğretmen atamasını yapacağını duyurmasını gerektiğini değerlendiriyoruz. Yüzbinlerce öğretmen adayının belirsizlik yaşamaması için MEB’den en kısa zamanda konu ile ilgili açıklama bekliyoruz.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.