MEB Cumhurbaşkanının 10 Bin Ek Atama Sözünü Çiğneyemez

MEB Cumhurbaşkanının 10 Bin Ek Atama Sözünü Çiğneyemez

Atama Bekleyen Adaylar Talep Ediyor: Öğretmen adayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği “Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen daha alacağız” sözünün gerçekleşmesini bekliyor. Millî Eğitim Bakanlığında bu hafta konuyla ilgili önemli gel

Atama bekleyen öğretmen adaylarından gelen talebi sizlere sunuyoruz. #MysMülakatıEk10Bn

Öğretmen adayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği “Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen daha alacağız” sözünün gerçekleşmesini bekliyor. Millî Eğitim Bakanlığında bu hafta konuyla ilgili önemli gelişmeler olabilir. Nitekim 2019 seçimlerine odaklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlardan milletin beklentilerini cevaplayan hızlı çözümler bekliyor.

Erdoğan Seçimlere Odaklanmış Durumda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Nisan referandum sürecinin ardından yeniden AK Parti’nin genel başkanı sıfatını aldı. Partinin başında olmadığı süreçlerde halkın gözünde partinin düşen performansı Erdoğan’ı endişelendirdi. 2019’da Türkiye’nin kaderini belirleyecek üç seçim için şimdiden çalışmalara başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden başarıyla çıkmak için partinin tabanından en üst seviyelere kadar çok köklü bir dönüşümün startını vermiş durumda.

Her konuşmasında “metal yorgunluğu” diye nitelendirdiği performansı düşmüş siyasetçileri eleştiren Erdoğan, son konuşmasında da özellikle bakanlara yüklenerek, millete hizmet noktasında taleplere sırtını dönen isimleri “gerekirse kapının kenarına koyarız” diye net bir şekilde uyarmıştı.

Verilen Sözler İcraata Dönüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Mart 2017 tarihinde İstanbul'da düzenlenen "Kadın Emeği Buluşması"nda, Ağustos ayından sonra 10 bin öğretmen atamasının yapılacağını açıklamıştı. Daha sonraki süreçlerde MEB Bakanı İsmet Yılmaz da konuyla ilgili, 20 bin atamanın ardından göreve başlamayanlar, güvenlik soruşturmasına takılanlar, emekli olanlarla birlikte kurumun ihtiyaçları göz önüne alınarak 10 bin atamanın gerçekleştirileceğini belirtmişti. Ancak MEB Bakanı Yılmaz 4 Eylül 2017 tarihinde yaptığı açıklamada “Önümüzdeki yıl 2018 yılında öğretmen ataması yapacağız” diyerek tepki çekmişti.

Millî Eğitim Bakanlığının Cumhurbaşkanının sözünün aksine bir işlem yapması şu aşamada mümkün görünmüyor. Çünkü Cumhurbaşkanı kendi sözünü yalanlamamışken binlerce adayın beklediği bu atama muhakkak işleme koyulacaktır.

Peki İsmet Yılmaz Bu Çıkışıyla Neyi Kast Etti?

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “2018’de öğretmen alacağız” sözüyle 2017 KPSS puanıyla ilk atamaların gerçekleştirileceğini duyurmuş oldu. Atama döneminin Şubat ayına kaydırılmasıyla yeni sürecin bu zamana kaydırılacağı netleşti. Bakanlık getirdiği mülakat sistemiyle atama takvimini uzun bir sürece yaydı. Dolayısıyla 2017 KPSS’ye giren adayların süreci Şubat 2018’de başlayacak.

10 Bin Atama “Ek Alım” Adı Altında Gerçekleşecek

Bakanlık daha önce devletin en yetkili isminin açıkladığı 10 bin öğretmen alımını yeni bir mülakat süreciyle gerçekleştirmek istemiyor. MEB Müstaşarı Yusuf Tekin de daha önce yaptığı açıklamada “yeni alım olursa süreç Şubatı bulur” diyerek çekimserliğini belirtmişti. Bakanlığın bu konudaki en net çözümü, Mayıs ayında mülakatı tamamlanmış adaylar arasından ek atama adı altında 10 bin kişilik bu alımı hızlıca gerçekleştirmek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.