MEB, EBA Canlı Ders Uygulamasındaki Yenilikleri ve Saatleri Yayımladı

MEB, EBA Canlı Ders Uygulamasındaki Yenilikleri ve Saatleri Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı 23 Kasım 2020 tarihi itibarıyla uzaktan eğitimi tekrar başlatıyor. EBA canlı ders uygulamasına dair detayları ve tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Kasım 2020 ile 4 Aralık 2021 tarihleri arasında uygulanacak uzaktan eğitime dair tüm esaslar yayımlandı. EBA canlı ders saat aralıklarına dair değişiklikler bulunmaktadır. Bu kapsamda tüm kademelerde hangi saat aralıklarında canlı ders olacağına dair detayları bu haberimizde hazırladık.

EBA Canlı Derslerde Yenilikler Yapıldı

EBA Canlı Ders özelliğiyle, Pazar günü hariç her gün 08.30 - 20.20 saatleri arasında canlı ders yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerimizin aynı anda sisteme getireceği yoğunluğun dağıtılmasının hedeflendiği okul seviyelerine göre olan zaman planlamaları da belirlendi.

Hazırlık sınıfı hariç tüm seviyedeki öğrenciler için Pazartesi - Cumartesi günleri dahil her gün 9 ders olmak üzere haftalık toplam 54 EBA Canlı Ders yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır.

Lise hazırlık sınıflarının Pazar hariç her gün 08.30 - 20.20 saatleri arasında istenilen saatte ders yapabilmesine imkan sağlanmıştır.

Sokağa Çıkma Yasağı Saatlerinde Canlı Ders Olmayacak

Öğrencilerin sokağa çıkma yasağının olmadığı 13.00 ile 16.00 Aralığı ve Cuma namazı saatine denk gelen zaman aralığının dikkate alınabilmesine olanak sağlama amacıyla günlük ve haftalık ders saatlerinden daha fazla ders saati sağlanmıştır, öğretmenler ilgi yazıda belirtilen çizelgeleri esas alarak ders atamalarını belirtilen saat aralıklarından istedikleri saatlere yapabilecektir.

Canlı Derste Öğrencilerin Kameraları Kapalı Olacak

Canlı Dersler sırasında öğrencilerin kameraları genellikle kapalı olacak, ancak ders süresince birkaç kez olmak üzere derse odaklanmayı artırmak ve kontrol amaçlı olarak öğretmenler, öğrencilerin kameralarını kısa süreli açmalarını isteyecektir.

EBA Canlı Ders Atamalarını Öğretmenler Ayarlayacak

EBA Canlı Ders ve harici canlı ders atamaları öğretmenler tarafından yapılacaktır. Okul yöneticilerinin canlı ders programlarını, zorunlu haller dışında EBA platformu kullanılacak şekilde oluşturmaları, sürecin izlenmesi, raporlanması ve değerlendirilmesi açısından önemlidir. Okul yöneticileri tarafından okullarındaki sınıf ve branş öğretmenlerinin oluşturdukları canlı ders atama raporları sistem üzerinden görüntülenebilecektir.

Öğretmenler İsterlerse 4 Şubeye Kadar Şube Birleştirme Yapabilecektir

Tüm seviyeler için şube birleştirmeden de ders atamasına olanak sağlanacak geliştirmeler yapılmıştır; okullar için kota sınırı bulunmamaktadır. Öğretmenler, istenmesi durumunda 4 şubeye kadar şube birleştirme özelliğini kullanabileceklerdir.

canli3.jpg

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.