MEB Eş Durumu Tayinindeki Değişiklikler

MEB Eş Durumu Tayinindeki Değişiklikler

2016 Ocak Ayı içerisindeki eş durumu tayinleri nasıl yapılacak? Eş durumu özrüne bağlı tayin başvurusunda kimler başvuruda bulunabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı özre bağlı tayinlerde sürekli değişiklik yapmaktadır, neredeyse her dönem özre bağlı tayin durumlarında güncelleme yapılıyor. Özre bağlı yer değiştirmelerin başında da eş durumu tayini gelmekte. Peki, 2016 Ocak Ayı içerisindeki eş durumu tayinleri nasıl yapılacak? Eş durumu özrüne bağlı tayin başvurusunda kimler başvuruda bulunabilecek.

Geçmiş yıllarda eş durumu tayinlerine, adaylığı kalkmayan öğretmenler ve eşi özel sektörde çalışıp, sigortası 1080 günden az olanlar başvuruda bulunamıyorlardı. Fakat 2015 yılı içerisinde yapılan değişiklikler ile beraber bu hükümler ortadan kaldırıldı. 2016 Ocak Ayı içerisinde MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün duyurusuna göre;  Birinci Aşama, özre bağlı yer değiştirme başvurularının kabul edilmesi ve onay Süreci 7-13 Ocak 2016 tarihleri arasında, ikinci aşama tercihlerin yapılması ve onay süreci 18-21 Ocak 2016 tarihleri arasında, üçüncü ve son aşaması ise 25 Ocak 2016 tarihinde atamalar gerçekleştirilecektir. Öğretmenlere tebligat ve öğretmenlerin bulundukları yerden ilişik kesme işlemleri ise 26 Ocak 2016’dan itibaren başlayacaktır.

Eş durumu özrüne bağlı olarak öğretmenlerin yer değiştirebilme taleplerinde bulunmaları için, Öğretmen eşlerinin; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A ve 4/B maddeleri kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı, 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine göre bankalar için kurulmuş özel emeklilik sandığına tabi, TOBB ve odalar gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında, Avukat olup baroya kayıtlı ve vergi mükellefi olarak, Milletvekili, belediye başkanı, muhtar ve noter olarak, çalışanlar ile Milletvekili, belediye başkanı, muhtar, noter, 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde belirtilen görevlerde bulunanlar, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışanlar (657 sayılı Kanunun 4/Bve 4/C maddeleri kapsamında sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar dâhil); 399 sayılı KHK kapsamında çalışanlar; özel kanunlarla kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi olarak çalışanlardan, eşlerinin çalışmakta olduğu kurum/kuruluştan alınacak görev yeri belgesi (Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla başka bir il’e atamasının yapıldığını belgelendiren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışması gerekiyor. Eşleri bu kurumlarda çalışan öğretmenler, eşlerinin görev yaptığı il/ilçeye yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Eşleri özel sektörde çalışan öğretmenlerin tayin başvurusunda bulunabilmesi için; birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olması şartı aranıyor. Eş durumu tayinlerine aday öğretmenlerde başvuruda bulunabiliyorlar, bunun için 1 eğitim yılı çalışmış olması gerekiyor. 1 eğitim yılı çalışan aday öğretmenin adaylığı kalkmadıysa geçtiği yerde adaylık kaldırma işlemleri yapılacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.