MEB LGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

MEB LGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Liselere Geçiş Sistemi (LGS) başvuru kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı.

6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan LGS sınavına girecek olan öğrenciler için MEB tarafından sınav başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlanmıştır.

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

Başvurular Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılacak

Sınav başvurusu için öğrencilerin herhangi bir ek işlem yapmasına gerek kalmadan, 6 Haziran 2021'de uygulanacak merkezi sınavın başvuruları 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8'inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek. Yurtdışında eğitim gören ve e-okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler yayımlanan başvuru kılavuzunda yer alan formu doldurmak suretiyle başvurularını yapabilecekler.

Bakanlık tarafından otomatik başvuru işlemi gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu olmayacak. Sınava katılmak isteyen öğrenciler başkaca bir işleme gerek kalmaksızın sınava katılabilecekler.

Fotoğraflı giriş belgesi 27 Mayıs'tan itibaren

Sınava girecek öğrenciler için Fotoğraflı sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-okul Veli Bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanacaktır. Okul müdürlükleri 27 Mayıs tarihinden itibaren öğrencilerin sınav giriş belgelerini alarak mühürleyecek ve öğrencilere teslim edeceklerdir.

Sınav iki oturum halinde yapılacak

Sınav iki oturum şeklinde yapılacak ve öğrencilere çoktan seçmeli toplamda 90 soru sorulacaktır.

Birinci oturum 09:30’da, ikinci oturum ise 11:30’da yapılacaktır.

Sınavla toplam 174 Bin 160 Öğrenci yerleştirilecek

Sınav sonucunda; Anadolu Liselerine 56 Bin 396, Fen Liselerine 36 Bin 980, Sosyal Bilimler Liselerine 10 Bin 142, Anadolu İmam Hatip Liselerine 36 Bin 712 ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine 33 Bin 930 olmak üzere toplamda 174 Bin 160 öğrenci alınacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.