MEB’den Covid-19 Vaka Algoritması Geldi!

MEB’den Covid-19 Vaka Algoritması Geldi!

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sürecine geçilmesi ile covid-19 ile olan mücadelesini arttırdı. Peki, algoritmada neler yer alıyor? Bakanlık açıklamasına göre korona pozitiflerine neler yapılacağı detayları sunuldu.

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 13.10.2020 tarihli yazı ile öğrencilerden birinde korona tespit edilmesi durumunda yapılacak olan işlemler ile ilgili covid-19 vaka algoritması yayımladı. Bunun üzerine ne yapılacak, nasıl davranılması gerekiyor gibi hususlar da netleşmiş oldu. İşte merak edilen detaylar…

Bakanlık Açıkladı! Korona Pozitiflere Ne Yapılacak?

Bakanlığa bağlı resmi ve özel okullar, korona virüs yayılmasını engellemek üzere önlem almak zorunda. Okulların kademeli şekilde açılması alınan önlemlerden biri. Koronavirüs salgını sebebi ile etkin mücadele gerekiyor. Bu süreci yönetenlerden biri de MEB.

Beraberinde Sağlık Bakanlığı Covid 19 Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan Bilimsel Çalışma Kurulu Covid 19 Pozitif Vaka Çalışması ile sorunun çözümü sağlanmaya çalışılıyor. Uygulamalar ile nasıl davranılacak, ne şekilde hareket edilecek gibi soruların yanıtının net olması ile önlemlerin de buna göre olması sağlanabiliyor. Peki, ne yapılacak?

Kimler Temaslı Kabul Edilecek?

Sınıfta herhangi bir şekilde pozitif vaka çıkması durumunda hem sınıftaki tüm öğrenciler hem de sınıfa giren tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek. Bu durumda kreşlerde öğretmen veya öğrencilerden herhangi birinin pozitif olması durumunda yakın temaslı olan ekip arasında yer alacaklar.

Öğretmen ve öğrencilerin kurallara uygun maske kullandığı durumlar da dahi tüm sınıf için temaslı kabul edilme durumu söz konusu.

Öğretmenler kurallara uygun öğrencilerin ise maske takmadığı durumlarda ise sınıfta yer alan tüm öğrenciler ve öğretmen için de yakın temaslı söz konusu olacak.

Tamamen maske takıp takmama gibi hususlar üzerinden temaslı ya da yakın temaslı olma durumuna göre hareket edilecek. Yakın temaslı olan kişiler için karantina durumu söz konusu olacağından direkt olarak öğretmenler için de karantina sürecinde online eğitimin devam etmesi söz konusu olacak.

Okullarda korona tedbirleri kapsamında mutlaka öğrencilerin maske takması istenmesi sebebi bu. Bu şekilde yakın temas değil, temaslı kabul edilecek olan öğrenci ve öğretmenler için elbette virüsün bulaşma ihtimali daha düşük oluyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.