Meclis Kabul Etti! Faizsiz Ev ve Taşıtta Yeni Dönem Başlıyor

Meclis Kabul Etti! Faizsiz Ev ve Taşıtta Yeni Dönem Başlıyor

Faizsiz konut ve araba verilmesini sağlayan, tasarruf finansman şirketleri hakkında hazırlanan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Yeni yasayla birlikte, 30 yıldır faaliyet gösteren şirketler denetlenebilecek.

Yeni yasayla, tüketici hakları korunurken, bu tür şirketlerin içinden sermayesi yüksek olanlar faaliyetlerine devam edebilecek. İşte finansman şirketi ve şirket müşterilerini yakından ilgilendiren yeni yasa.

TBMM’de kabul edilen yasaya göre, tasarruf finansman şirketleri faaliyetlerini sürdürebilmeleri için asgari sermaye tutarı olarak 100 milyon TL göstermeleri gerekecek. Müşteri, finansman firmasıyla imzaladığı sözleşmeyi 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden iptal edebilecek. Olası bir sözleşme iptali durumunda, katılım bedeli dahil tüm tasarruf tutarı, müşteriye geri ödenecek.

Müşteri, tasarruf dönemi bitene kadar da cayma hakkına sahip olacak. Bu süreç içinde sözleşmenin iptal edilmesi halinde, müşterinin ödediği katılım bedeli şirkette kalacak. Fakat müşteri tarafından ödenen bütün tasarruf bedelleri geri alınabilecek.

Gerekli izin ve belgeler bulunmadan faaliyet gösteren finansman şirket sahipleri, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası alabilecek.

Zimmete para geçirmeye hapis cezası

Finansman şirketleri yönetim kurulu başkan ve üyeleri, olası bir zimmete para geçirme suçunda 6 yıldan 12 yıla kadar hapis, 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanabilecek. Kurul başkanı ve üyelerinin denetimi bu kapsamda oldukça sık gerçekleştirilecek.

Müşteri ve finansman şirketi arasında sözleşme imzalanmasının ardından, cayma bedelini kullanan müşteriye, organizasyon katılım ücreti de dahil, ödenen ücretin tamamı 14 gün içinde iade edilecek. Sözleşme fesih hakkını kullanan müşteriye toplam birikimi, finansman şirketinin sözleşmesinde yer alan süre içerisinde iade edilecek. Bu iadeleri gerçekleştirmeyen şirket sorumluları 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adli para cezası alabilecek.

Tasarruf finansman şirketleri, faaliyetlerini sadece yurt içinde gerçekleştirebilecek. Türkiye’de bulunan konut, çatılı iş yeri ya da taşıt alımı sonrası borcu finanse edebilecek. Yurt dışında herhangi bir faaliyet gösteremeyecek.

Finansman şirketleri tasfiyeleri durumunda, sahiplerine ödenmesi gereken organizasyon ücretlerinin binde beşini gelir hesaplarından ayırmak zorunda kalacak. Konut, taşıt ve iş yeri sahiplendirmek için şirket fonunda bulunan para amacı dışında kullanılamayacak ve haczedilemeyecek.

TBMM Genel Kurulu’nda tartışılan ve oy çokluğuyla kabul edilen yasa sonrası şu an sektörde yer alan 34 firma, müşterilere sunduğu sözleşmeleri yenileme kararları alıyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından müşterilerle, finansman şirketleri arasında sözleşme yenileme işlemleri başlayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.