Memur 2016 İzin Hakları

Memur 2016 İzin Hakları

2016 Yılında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na Göre Memurlara Verilecek Olan: Yıllık İzin, Mazeret İzni, Evlilik İzni, Analık İzni, Doğum İzni, Süt İzni, Babalık İzni ve Ölüm İzni Süreleri.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak Memurlar haberleri bölümünde sizler için önemli bilgilerin yer aldığı haberleri ulaştırmaya devam edeceğiz. Yaptığımız haberler kamuda istihdam edilen tüm (memur, sözleşmeli personel, işçi ve geçici personel) kamu personellerini kapsamaktadır.

Devlet Memurlarının 2016 yılında alabilecekleri tüm resmi izinleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre haberimizde detaylı bir şekilde oluşturduk.

Kamuda çalışan tüm Devlet Memurlarının 10 gün mazeret izni bulunmaktadır. Bu izni vermeye memurun amiri yetkilidir. 1 Yıldan 10 yıla kadar olan çalışma süresi olan memurların 20 gün, 10 yıldan fazla olan hizmet süresi olan memurların 30 gün yıllık izin hakkı bulunmaktadır. 2015 Yılı iznini kullanmayan bir devlet memurunun: 10 yıldan az hizmeti varsa 2016 yıllık izni ile beraber 40 gün, 10 yıldan daha fazla hizmeti var ise 2016 yılı izni ile beraber toplam 60 gün izin hakkı vardır.

Kamu Kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak görev yapanların yıllık izinleri hesaplanırken bir önceki yıldan kalan izinleri de dâhil edilir. Devlet memurlarının bir yıldan daha eski yıllık izin hakları yanar.

Mazeret izini ise: Evlilik İzni, Analık İzni, Doğum İzni, Süt İzni, Babalık İzni ve Ölüm İzni olarak uygulanabilir.

Memura, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde 7 gün evlilik izni verilir. Doğum yapan memura doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir. Ayrıca doğum yapan memura analık izni süresi bittikten sonra ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1 buçuk saat olmak üzere 1 yıl boyunca süt izni verilir, hangi saatlerde olacağına memur karar verir.  Memura eşinin doğum yapması durumunda on gün babalık izni verilir. Memurun eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü halinde memura 7 gün ölüm izni verilir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.