Memur Alımı Yaş Sınırı Kalkmalı!

Memur Alımı Yaş Sınırı Kalkmalı!

Her ne kadar KPSS’de yaş sınırı bulunmasa da Yayınlanan Memur Alım kadrolarında yaş sınırı koyulmakta ...

KPSS Memur Alımında sınava girebilen bir kişinin atanması mümkün olmamaktadır. Bu durum ise kendisini yetiştirmiş bir kimse için engel teşkil etmektedir. Öyle ki belirli bir yaştan sonra KPSS’den yeteri kadar puan almak dahi son derece önemli bir başarı iken ve bu başarının takdir edilmesi gerekirken tam tersine cezalandırılmaktadır.

Devlet Memuru Odaklı Eğitim
Ayrıca bu sistem çok temel noktada da sıkıntılar oluşturmaktadır. Bu nokta ise tüm öğrencilerin devlet memurluğu hedeflemesidir. Peki bunun sebebi nedir? Tabi ki de yaş sınırıdır. Zira 35 yaşına kadar memur olamayan bir kimse daha sonra da hiçbir zaman memur olamayacaktır. Dolayısıyla yaklaşık olarak 22-24 yaş arasında mezun olan kimseler tüm eforlarını KPSS’ye harcamaktadırlar. Bu da iş hayatlarına geç atılmalarına ve işsizlik oranının artmasına neden olmaktadır.

Bu noktada gençlerimizi eleştirmek de yersiz olur zira onlar da hedeflerine ulaşabilmek için az bir sürelerinin olduğunu düşünmektedirler. Bu kapsamda yapılması gereken bu yaş sınırının tamamen ortadan kaldırılması olmalıdır.

Tecrübe Faktörü
Bir diğer husus ise 35 yaşında sınavı kazanıp memur olan ile 36 yaşında kazanıp memur olamayan kişi arasındaki adaletsizliktir. 1 senelik kayıp insanların hayatlarına mal olmaktadır. Bu ise son derece ağır bir karşılık olmaktadır.

Bunun yanı sıra bir de 40 yaşındaki bir kimsenin daha tecrübeli ve bilgili olabileceği gerçeğini de ihmal etmemiz de başlı başına bir sorundur. Elimizde elbette ki bir performans ölçer yoktur ancak eğer 40 yaşındaki bir kişi 30 yaşındakinden daha iyi bir puan almış da sınavı kazanmış ise bu durumda daha fazla bilgili olduğunu kabul etmemiz gerekir. Bu durumda da daha fazla bilgili olan birisi varken bizler gidip daha az puanı olanı tercih etmekteyiz. Bu ise adil olmamaktadır. Dolayısıyla devlet büyüklerimizden ve yetkililerden Memur Alımı yaş sınırı sorunu üzerine eğilmelerini talep ediyoruz. Devlet işleyişinin ve adaletinin daha iyi çalışması için bu düzenlemelerin şart olduğunu da ifade etmek isteriz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum