Memur Alımlarında KPSS Sistemi Değişecek

Memur Alımlarında KPSS Sistemi Değişecek

Memur alımlarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS nin değiştirilmesi için düğmeye basan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 'ndan geldi.

Memur alımlarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS nin değiştirilmesi için düğmeye basan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlundan geldi. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kamu Personeli alımlarında yapılan sınavın değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu ve yapılan bu (KPSS) sınavının güveninin sıfırlandığını açıklamıştır.

Yapılan bu çalışmalarla birlikte memurluk yapanların her 5 yılda bir kendini yenilediyse bir üst statüye geçer, onun gereğini yapamıyorsa mevcut statüsünde devam etmesi hususunda bir çalışmanın olduğunu belirtti.

Belirli bir çalışmanın devam ettiğini ve alışmada üniversiteden hocalar, özel sektör, belediyeler, iş dünyası, sendikalar var. Farklı Sistemde sorular olabilir ve açık uçlu soru düşünülebilir. Bu sorular puan vericiye en büyük veriyi veriyor. Konuşmasına devam eden müezzinoğlu ancak bizim çocuklarımıza yaptığımız en büyük kötülük oldu belki de bu test sistemidir.

Kamu personeli değişikliği için çalışmalarımız devam ediyor. Burada da benzer sıkıntımız var merkeze güvencenin artırılması. Kıdemin Yıllara ve yıllardaki birikim neleri getirdiği önemli değil, kişi kendini geliştiriyor mu ona bakılmalı. 15 Temmuz'da karşılaştıklarımız, devlet memurluğundaki sistemi yeniden analiz etmemizi gerektiğini ve alımlarda öyle tespitler var ki memuriyetin imkanlarını PKK terör örgütüne aktarımı bile sağlanıyor. Kamudaki görevini meşruiyet dışı bir yapıya kullanıp kullanmayacağının mülakatla da test sistemiyle de analiz edemezsiniz.

Çalışmanın sonuçlanmasının ardında yapılan sınavlara güven geleceğini belirten müezzinoğlu (KPSS) Güven sıfırlandı. Bütün sistemi A'dan Z'ye bütüncül olarak kurgulayabileceksek önümüzdeki 4 - 5 ayda, bunun üzerinde çalışacağız yoksa yine noktasal çözümlerle süreci yöneteceğiz dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.