Memur Anne ve Babaya Yarı Zamanlı Çalışma İzni Yasalaştı

Memur Anne ve Babaya Yarı Zamanlı Çalışma İzni Yasalaştı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Kanun Onaylandı. 657 Devlet Memurları Kanunu'nun da Değişklik Yapılarak Yarı Zamanlı Çalışma Kabul Edildi.

Uzun süredir, memur olan anne ve babaya yarı zamanlı çalışma hakkı verileceği konuşuluyordu. Dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan görüşmede; memur olan anne ve babaya yeni haklar verildi. Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülen ve karara bağlanan bu konuyu değerlendirecek olursak;

Memur olan anne eğer isterse 8 haftalık doğum izninden sonra çocuğu 7 yaşından gün alana kadar, çalıştığı kurumdan yarı zamanlı çalışma isteğinde bulunabilecek. 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanununa bağlı olan memurların haftalık 40 saat çalıştıklarını düşünürsek, yarı zamanlı çalışmak isteyen haftada 20 saat çalışacak. Bu haktan anne yararlanabileceği gibi, babada yararlanabilecek. Bu haktan baba ya da anneden birisi yararlanabilir her ikisi birden yararlanamaz. Bu haktan sadece doğum yapan anne değil, evlatlık edinen anne babada yararlanabilir. Yarı zamanlı çalışmak isteyen memurun çalışma saatleri, çalıştığı kurum tarafından belirlenecektir. Anne ya da baba bir çocuk için, sadece bir defa yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilir, isterlerse bu hakkından vazgeçebilirler ama ikinci defa aynı çocuk için bu haktan yararlanamaz. Yarı zamanlı çalışmak isteyen anne ya da baba, yarım maaş alacak, kademe derecesinin ilerlemesi de yarım şeklinde olacaktır. Yani normal çalıştığı zaman yılda bir kademe ilerlemesi olduğunu düşünürsek, yarım zamanlı çalıştığı zaman 2 yılda bir kademe ilerlemesi olacaktır. Yarım gün hakkından yararlanamayacak anne ya da baba Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecektir. Kabul edilen düzenlemenin Resmi Gazete de yayınlanması beklenmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum