Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

MEMUR MAAŞI 2016 YILINDA ENFLASYONUN ALTINDA EZİLECEK

2015 yılında gerçekleşen genel seçim ve ardından gerçekleşen yeniden seçimin ülke ekonomisine olumsuz etkilerini 2016 yılında derinden hissedeceğiz. Sıkıntının ana nedeni ise başta muhalefet partileri olmak üzere neredeyse tüm partiler gerçekleşmesi güç vaatlerle seçmenin karşısına gitmeleri, bütçe disiplinini bozmadan ekonomik göstergeleri sarsmadan onlarca seçim kazanan iktidar partisinin ilk defa bu kadar büyük seçim yatırımı ile zafere ulaşması sayıbilir. Hane halkı gelirlerini ciddi oranda artışlar gerçekleşti. Geçmiş yıllara bakacak olursak memur maaşlarına yapılan zam oranı da olumlu etkilendi.

Memur maaşlarına 2016 yılında yüzde 6+5 olmak üzere toplamda kümülatif 11,3 oranında artış yapılacak. Enflasyon rakamları ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5i geçerse memur maaşlarına enflasyon zammı eklenecek. Fakat bu olumlu ayrışan zam oranının bile enflasyona yenik düşeceği kesin gözükmektedir. Akaryakıt fiyatlarındaki düşüşe karşın ocak ayında tüketici fiyat endeksinde ciddi yükseliş beklenebilir. Memurlar 2016 yılında enflasyonun altında ezilecek.

Başta asgari ücretle işçi çalıştıran sektörler olmak üzere neredeyse tüm sektörler yeni yılın ilk günlerinde ürün ve hizmetlerinde ciddi oranda zam yapmak zorunda kaldı. Ocak ayında başta ekmek, su, elektrik gibi temel tüketim ürünlerine yapılan zamlar tekrar yüksek enflasyonlu yılları hatırlatmaya yetti.  İktidar partisinin yıllardır uyguladığı sıkı mali politika, bu seçimlerde uygulanamayınca ortaya bu sonuçlar çıkmak zorunda kaldı. Yüksek enflasyon yüksek faizi tetikleyecek, faiz işsizliği tetikleyecek, istikrarı tetikleyecek, tüketici güvenini etkileyecek. Sonuçta ülke olarak zor bir yıl geçirmemiz beklenebilir.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.