Memur Olmak İçin KPSS Tercihlerinde Alt ve Üst Yaş Sınırı

Memur Olmak İçin KPSS Tercihlerinde Alt ve Üst Yaş Sınırı

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Devlet Memurluğuna Girişte Yaş Şartı Nedir. Kimler KPSS Tercihi Yapabilecek. Kurumların Koyduğu 30 Yaş, 35 Yaş Sınırı Nerden Geliyor.

Kamu Personeli Alımı haber sitemizin Facebook mesaj ve yorum bölümü ile sitemizin iletişim formu bölümünden bu konu hakkında bir çok soru gelmektedir. Memuriyete girişte yaş şartı nedir? En fazla kaç yaşında memur olabilirim? 40 Yaşındayım KPSS tercihlerinde tercih yapabilirmiyim? benzeri bir çok soru gelmektedir.

Konuyu Mevzuat açısından ele alalım. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 40. ncı maddesine göre: "Genel olarak 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartiyle Devlet memurluklarına atanabilirler." hükmü yer almakta olup, bu hükme göre genel olarak 18 yaşını dolduran herkes devlet memuru olabilir. Atanabilmek için üst sınır bulunmamaktadır.

KPSS Yönetmeliği Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik kapsamında ise herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır. Yani KPSS merkezi atamalarında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Pe ki bu yaş şartları nereden gelmektedir: Sitemizden günlük olarak yayınlanan Açıktan personel alım ilanlarında kurumlar kendi mevzuatlarında yaptıkları düzenlemeler ile üst yaş sınırını belirliyebilmekteler. Bir kurumda en fazla 25 yaş sınırı varken diğerinde 35 yaş sınırı olabilmektedir. Yaş sınırına takılan adaylara tavsiyemiz KPSS Merkezi atamalarında tercih yapmaları. Aynı zamanda yayınlanan açıktan personel alım ilanlarını takip ederek uygun ilanları beklemeleri gereklidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.