Memur-Sen Başkanı Açıkladı! Eğitimdeki Sorun Personel Eksikliğidir

Memur-Sen Başkanı Açıkladı! Eğitimdeki Sorun Personel Eksikliğidir

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın katıldığı bir programda eğitimdeki en önemli sorunun personel eksikliği olduğunu söyledi.

Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesi teşkilat buluşmasına katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın TYP alımlarına dikkat çekti. TYP’den bir personel takviyesi yapıldığını ancak bunun yetmediğini vurguladı. Bu konuda gerekirse TYP’den yeni bir personel takviyesine ihtiyaç vardır" dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesinin teşkilat buluşmasına katılan Ali Yalçın, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Memurlara grev ve siyaset hakkı talebimiz var

Yalçın, “Memur-Sen olarak yeni anayasaya ilişkin kamu görevlilerinin beklentilerini bir araştırmayla kamuoyuna duyurduk. Bu konuya ilişkin bizim temel yaklaşımımız şudur. Memurların mutlaka ve mutlaka toplu sözleşme hakkının yanın grev hakkının da olması gerekiyor. Memur sendikacılığı olarak grev hakkını ve bunun yanında da ayrıca siyaset hakkını istiyoruz. Çünkü kamu görevlileri sendikacılığının toplu sözleşme hakkının yanında grev hakkı yoksa bu anlamda bir ayağı eksik demektir. Çünkü sendikal hareketin grev hakkının yanında toplu sözleşme hakkı birbirinin tamamlayıcısıdır. Biri varsa diğeri de mutlaka olmak durumundadır. Bunun için mücadelemizi uzun süredir veriyoruz. Yeni anayasada mutlaka ve mutlaka memurlara grev hakkı ve siyaset hakkının olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

egitim.jpg

3600 ve sözleşmelilere kadro bizim talebimiz

3600 ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi kararlarını da bu toplu sözleşmede aldıklarını dile getiren Yalçın, “Bunların ikisi de 2022 yılı içinde yetkili konfederasyon Memur-Sen ile çalışılacak ve tamamlanacaktır. Bugünlerde siyasette bir tartışma var. ‘3600’ü kim teklif etti?’ diye. 3600, 6 dönem toplu sözleşmenin tamamında Memur Sen’in teklif ettiği bir maddedir. Dolayısıyla teklif bize aittir. Toplu sözleşme kararı bize aittir.” Dedi.

5 binden fazla personel alınacak

Genel Başkan Ali Yalçın, “Milli Eğitim Bakanlığı'nda 5 binin üzerinde yeni bir personel alımı yapılacak. Aşçı ve benzeri pansiyonlu yurtlardaki personel ihtiyacını karşılamaya yönelik ama bu eğitim öğretim alanları olan okullardaki hizmetli ihtiyacını gidermediği müddetçe tam çare olmayacaktır. Bu açıdan alınan miktara teşekkür ediyoruz fakat bu vesileyle bir kez daha buradan yeni personel ve hizmetli memur alımı konusunda bir kez daha teklifimizi ifade ediyor ve beklentimizi yineliyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum