Memur ve Emekliler İçin Enflasyon Zammı Arttı

Memur ve Emekliler İçin Enflasyon Zammı Arttı

2021 yılı Nisan ayı enflasyon rakamları da açıklandı. Buna göre Nisan ayı enflasyon rakamlarının da açıklanmasının ardından ilk 4 aylık verilere göre enflasyon zammı memurlar ve emeklileri için artmaya devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2021 yılı Mart ayı enflasyon rakamları da açıklandı. Mart ayında enflasyon yüzde 1.08 olarak artış gösterdi. 3 aylık Ocak, Şubat ve Mart ayı enflasyon rakamlarına göre memurlar ve emeklileri için Temmuz 2021'de maaşlara enflasyon farkı zammı şimdiden oluştu.

4 Aylık Enflasyon Verileri

Ocak ayında yüzde 1.68, Şubat ayında ise yüzde 0.91, Mart ayında yüzde 1.08 enflasyon oluşmuştu. Üç aylık verilere göre Ocak ve Şubat'ta geçen ay 3.71 oranında enflasyon oluşmuştu. Bu ayki Nisan ayı enflasyon verileri de belli oldu. Nisan'da yüzde 1.68 daha artış enflasyonda gerçekleşti.

Nisan ayında bir önceki aya göre %1,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,45 olarak enflasyon açıklandı. Buna göre ilk 4 aylık verilere göre enflasyon rakamları kümülatif olarak % 5.45 olarak gerçekleşti. Memurlar için de şimdiden yüzde 2.45 enflasyon farkı zammı oluşmuş durumda.

6 Aylık Veriler Beklenecek

Memurlar 2021 Temmuz ayında toplu sözleşme gereği % 3 zam alacaklar. Bunun yanında da enflasyon farkı da verilecek. 6 aylık verilere göre yüzde 3'ü geçen her rakam memurlara enflasyon farkı zammı olarak yansıyacak.

Bu durumda memurlar için ilk 4 aylık verilere göre 2.45 oranında enflasyon farkı ile birlikte Temmuz maaş zammıyla birlikte yüzde 5.45 oranında zam kesinleşmiş oldu.

Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının artış veya azalış eğilimine göre de bu rakamlarda değişiklik olabilecek ve enflasyon farkı zammı memurlar ve emeklileri için değişebilecek. Şu an için ilk 4 aylık verilere göre memurlar net olarak enflasyon farkı zammında artış devam etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum