Memura 3,5 Zam Taktiği Hükümetten

Memura 3,5 Zam Taktiği Hükümetten

2017 yılında yapılan zam ve enflasyon farklarının ardından hükümetle memur sendikaları toplu sözleşme masasına oturmadan evvel yapılan işçi zammı Memurları endişelendirdi. Hükümetten 2018 yılı için yüksek zam beklentisi olan Memur sendikalarını bu durum e

Hükümet kamu işçisine yüzde 3.5+3.5 zam yapması ile sonuçlanan 2018 zammı yüksek zam alma umuduyla toplu sözleşme masasına oturmaya hazırlanan memur sendikalarında ciddi derecede endişeye yol açtı.

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, hükümetin memurlara 'düşük zam mesajı' vermek istediğini bu yolla memurun yüksek zam beklentilerini azaltmaya çalıştığını belirtti. Ayrıca Memurların vergi diliminin düşürülmesi gerektiğini söyleyen Koncuk, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için iş dünyasına sunduğu vergi ertelemesi ve vergi aflarına karşılık memurların da vergi diliminin düşürülmesini istedi.

Hükümet ve Türk-İş'le varılan uzlaşma sonucunda kamu işçilerinin maaşlarına 2017 yılı için yüzde 7.5+5; 2018 yılı içinse yüzde 3.5+3.5 zam vermişti. 2017 yılı zammının beklentilerin çok üzerine çıkarılıp 2018 zam oranının ise beklentilerin çok altında tutulmasını değerlendirdi.

Başkan Koncuk "İşçilere 2018 yılı için yüzde 3.5 artı 3.5 zam yapılması beni korkutuyor. İşçiler üzerinden memurlara düşük zam mesajı verilmeye çalışılıyor. Ne yazık ki hükümetin memura da 2018 için yüzde 3.5 zam verme hesabı ortaya çıktı" dedi.

Kamu-Sen Başkanı Koncuk bu hesabı ciddiye almadıklarını açıkladı. Memurların 2018 ve 2019 zamlarından önce 2017 yılı kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini "2017 yılı için kamu işçisine toplamda yüzde 12.5, memura ise enflasyon farkıyla birlikte yüzde 9.92 zam yapıldı. Demek ki memurun zammı 2.6 puan altta kaldı. Öncelikle bu fark kapatılmalı. Onun dışında işçilere verilen 250 lira ek ödeme ile 3 bin liranın altındaki maaşlara 90 liralık fark ödemesi de verilmeli" açıklamalarında bulundu.

Memur-Sen'i sert dille eleştiren Koncuk; Memur-Sen'in memur hakları yerine hükümete destek veren eylemlerle gündeme geldiğine dikkat çeken Koncuk, "Memurun zamları erirken, iş güvencesi tartışılırken, mevzuatı değiştirilirken sert tepki vermiyorsanız sizin sendika olma hüviyetiniz yok demektir. 2015'te imzaladığınız toplu sözleşmenin 20 maddesi 2 yıldır uygulanmıyor ve sesiniz çıkmıyorsa, buna sendikacılık denmez" dedi. Memur-Sen'in üye sayısındaki artışı da eleştiren Koncuk, sarı sendikacılığın memura da, ülkeye de yararı olmaz. Sendika üyeliği sayesinde makamlar yükselirken karakterler düşüyor. Beceriksizler başa geçirilirken becerikliler kenara itiliyor" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.