Memura Not Sistemi : Notlar Vatandaştan

Memura Not Sistemi : Notlar Vatandaştan

Memurlar performanslarına göre değerlendirilecek. Bu değerlendirmeyi ise memurların iç içe olduğu vatandaş yapacak.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun’daki değişikler hız kesmeden devam ediyor. Önümüze çıkan bir diğer yenilik ise memurda not sistemi. Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı isimli çalışma ile memurların çalışma durumları ve seviyeleri ölçülecek.

Peki Bu Sistem Nasıl İşliyor ?

Vatandaşlar , gerekli hizmetleri aldıktan sonra bu hizmetlerden memnun olup olmadığını belirtmek için elektronik ortamda , hizmet aldığı memura değerlendirmesini yapacak. Vatandaşa yöneltilecek sorular anket tarzı sorular olacak. İşte o sorulardan bazıları : “Aldığınız hizmet beklentilerinizi ne ölçüde karşıladı , Kamu görevlilerinin ilgi, yardımseverlik ve nezaketi yeterli mi?” gibi sorular yöneltilecek. Cevap seçenekleri ise “Hiç memnun değilim” , “Memnun değilim” , “Memnunum” , “Çok Memnunum” şeklinde olacak.

Değerlendirmeyi Sadece Vatandaş Mı Yapacak ?

Not verme kısmını vatandaşın yanında memurun çalıştığı iş arkadaşları ve amiri yapacak. Tabi ki yöneticiler de değerlendirme sistemine dahil olacak. Memurlar değerlendirilirken dikkate alınacak kriterlerden bazıları şu şekilde : Katılımcılık, uzlaşma, ölçülebilirlik, işlevsellik ve çok yönlülük. 4 aşamalı başarı düzeyi kullanacak: A düzeyi (90-100), B düzeyi (76-89), C düzeyi (60-75), D düzeyi (0-59) puan. 0-59 puan alan memur 'başarısız' sayılacak.

İtiraz Hakkı Var Mı ?

Başarısız sayılan memurlar,  aldıkları başarı puanlarına karşı üst amirlerine itiraz edebilecekler. İtiraz edilen üst amirin itirazı kabul etmesi durumunda notu veren amirden yeniden değerlendirme yapmasını isteyecek. Eğer üst amir itirazı reddederse memurun başarı puanı kesinleşecek.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.