Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

Memuriyete Adım Adım

Üniversitelerden mezun olup iş arayan vatandaşlar bu konuda devletten ümitlerini kesmiyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmek için gerekli sınavlara giriyor ve başvuru yollarını deniyorlar.

Nasıl Memur Olunur?
Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak olan atamalar merkezi atama yöntemiyle olabileceği gibi üniversitelerin veya kurumların yayınladığı ilanlar aracılığıyla da yapılabilmektedir. 

Merkezi atamalarda adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı puan sıralamalarına göre atamaları gerçekleşmektedir. Şu an gündemde olan merkezi atamadan örnek vermek gerekirse Sağlık Bakanlığı 12 bin sağlık personeli almakta ve bu merkezi atamayla yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ilanına başvurmak isteyen adaylar ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden başvurularını yapacak ve sıralama sonrasında atanmaya bekleyeceklerdir. Mülakat olmadan sadece sınav puanı şartıyla atama yapılmaktadır. 

Kamu kurum ve kuruluşlarının kendisi de ilanlar yayınlayabilmektedir. Yayınlanan bu ilanlara başvuru yapılırken KPSS puanı dışında genelde mülakat da uygulanmaktadır. Bu atamalara örnek vermek gerekirse üniversitelerin yayınlamış olduğu personel alımlarıdır. 

Örneklerden de görüldüğü üzere nasıl memur olunur sorusunun cevabı dönüp dolaşıp Kamu Personeli Seçme Sınavı’na çıkmaktadır. 

Kamu, kurum ve kuruluşları KPSS şartı olmadan memur alımı yayınlasa da sınav şartsız olmaları çok nadirdir. Güncel memur alımı ilanlarına ulaşmak ve kriterlerinize uyan ilanlara ulaşmak için tıklayınız

İletişim Mail : kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum