Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Memurlar Doğru Yatırım

2015 yılı enflasyon oranı beklentilerin üzerinde gelerek yüzde 8,81 olarak açıklandı. Memurların gözü kulağı açıklanacak bu rakamdaydı. Buna göre memur maaşlarına yüzde 0,85 oranında enflasyon farkı yansıyacak. Memurların alım gücünün ve refah seviyesinin artması için enflasyonun memur zam oranının altında kalması gerekmektedir. Aksi halde enflasyon farkları sağ cepten alıp sol cebe koymaktan başka anlam ifade etmez. Maaşları enflasyona yenik düşürmemek için doğru zamanda doğru yatırım yapmak kazanç sağlayabilir.

2015 dünyada ve Türkiye’de ekonomik olarak oldukça hareketli bir yıl oldu. Dışarıda Amerika Merkez Bankasının almış olduğu kararlar içeride seçimler ve siyasi gelişmeler piyasalara yön verdi. 2015 te Memur maaşlarındaki zam miktarı dolar, Euro ve gelişmiş para birimleri karşısında değer kaybederken TL, borsa ve enerji fiyatları karşısında değer kazandı. Altın fiyatlarında ise yıl içerisinde yüksek seyretse de 1 Kasım seçimlerinden sonra bir miktar değer kaybederek enflasyona orantılı olarak seneyi kapattı.

2016 da yıl içerisinde Amerika Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının alacağı kararlara bağlı olarak doların ve Euro’nun kısa vadede kazanan, TL‘nin ve Borsa İstanbul’un kısa vadede kaybeden olması beklenmekte. Yılsonunu 2 lira 92 kuruştan kapatan dolar yıl içerisinde 3 lira 30 kuruşu test etmesi beklenmekte. Jeopolitik risklere bağlı olarak altının gram fiyatının 100 lira ile 120 lira arasında dalgalanması beklenmekte. Borsa İstanbul’da ise yılın ilk çeyreği satış ağırlıklı geçmesi beklenmekte.

2016 da biz memurlar sıfır nokta yüzde kaç enflasyon farkı beklemektense birikimlerinizi doğru yöneterek kazançlı bir yıl geçirebiliriz. Enflasyon artış oranını geçen her kar kazanç hanesine yazılmalıdır. Dövizin güçlendiği bir dönemde Borsa İstanbul’un ucuzladığını ve uygun anda yatırım yapılabileceğini göz ardı etmemek gerekir.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.