Memurlar ve İşçiler Arasındaki Önemli Farklar

Memurlar ve İşçiler Arasındaki Önemli Farklar

Türkiye'de işçiler ve memurlar arasında çalışma şartları, sosyal haklar ve mali açıdan birtakım farklılıklar bulunmaktadır. İşçiler ve memurlar arasında farklılıklardan en büyüğü iş güvencesi yönünde olan farklılıklardır. Memurların bu konuda önemli bir a

1- İş güvenceleri açısından memurlar ve işçiler arasında önemli farklar vardır.

  Ülkemizde işçiler 4857 sayılı iş kanununa, memurlar ise 657 sayılı iş kanununa göre çalıştırılmaktadır. Güvence olarak memurların işçiler karşısında büyük bir avantajı vardır. Örneğin bir memur Yüksek Disiplin Kurulu kararı olmadan memurluk hayatına son verilemez ama söz konusu bir işçiyse tazminatı ödenmesi şartıyla mesleğine son verilebilir.

2- Yemek ve yol ücreti açısından memurlar ve işçiler arasında birtakım farklılıklar vardır.

 Yemek ve yol ücreti açısından farklılılara baktığımızda işçilerin memurlara göre biraz daha avantajlı olduğu ortaya çıkıyor. İşçiler yemeklerini ücretsiz yiyebilirken memurlar Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nin 4'üncü maddesine dayanılarak hazırlanan tebliğlere göre belirlenen ücrete göre öğle yemeği yiyebilmekteler. Yol ücreti açısından bazı işçilerin yol masrafı karşılanmaktadır ama memurlar için böyle bir şey söz konusu değildir.

3- Emeklilik açısından da önemli farklar bulunmaktadır.

  İşçilerin emekli olabilmek için sigortalı olarak çalışması gereken gün sayısı memurların çalışması gereken gün sayısından daha fazladır ama işçilerin emeklilikte alacağı kıdem tazminatı memurların alacağı ikramiyeden daha fazla olmaktadır.

4- Sosyal haklar açısından oluşan bazı farklılıklar vardır.

 Örneğin memur bir anne doğum sonrası ücretli doğum izinlerini kullandıktan sonra 2 yıl ücretsiz izin kullanabiliyor ve 8 hafta doğumdan 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere 16 hafta ücretli doğum iznini kullanan anne bu izinlerden sonra 2 sene daha izne ayrılarak daha sonra memuriyet hayatına tekrar dönebilir. Memur annenin bu kadar avantajı olmasına karşın işçi bir anne sadece 6 ay ücretsiz izin hakkına sahip. Bu yüzden işçi anne genellikle doğumdan sonra işinden ayrılıyor ve kıdem tazminatı da alamıyor. Baba tarafından baktığımızda ise yine memurlar ön plana çıkmaktadır. Yeni baba olmuş bir memur 10 gün ücretli izne çıkabiliyorken yeni baba olmuş bir işçi işverenin tutumuna göre izin alabilmektedir.

5- Memur ve İşçi yetim çocuğu arasında da memurların avantajı vardır.

 Eğer memur 15 Ekim 2008 'den önce devlet memuru olduysa ölümünden geriye kalanlara yetim aylığı bağlanması için gereken şartlar ; evli olmamak ve devlet memuru olarak görev yapmamak yani SSK 'lı olarak çalışması engel değildir. Ancak babası ya da annesi SSK'lı olan yetimlerde çalışmama şartı aranır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.