Memurlara Enflasyon Farkı Ne Zaman Ödenecek

Memurlara Enflasyon Farkı Ne Zaman Ödenecek

Bilindiği üzere hükümet ve sendikalar iki yılda bir memura zam pazarlığı yapılmakta. Bu anlamda memurlar ve memur emeklileri 2017 yılında maaşlarına gelecek zam oranı ilk altı ay içerisinde 3 ve ikinci altı ayda ise 4 oranında memur maaş katsayısına göre.

Sendikalar 2016 yılında ilk altı ay içerisinde 6 ve ikinci altı ay içinde ise 5 oranında zam yapılmıştı. Ancak 2016 efe ve tüfe oranları ile enflasyon farkına yenik düşen memur maaşlarına enflasyon farkı oluştuğundan memurlara 2,5 oranında enflasyon farkı ödenmişti.

2016 yılında efe ve tüfe’ de oluşan enflasyon ise ikinci çeyrekte açıklanmış olup 8,3 oranında hesaplanmıştı. Memurlar ve memur emeklilerine toplamda 2,5 oranında refah payı ödenerek aradaki fark kapatılmaya çalışılmıştı.2015 yılında toplu sözleşmede memurlara yapılan maaş zamları erimişti, çünkü toplu sözleşmede enflasyon farkı ödeneceği yönünde her hangi bir anlaşma yapılmadığından kanunen her hangi bir şekilde maaş zammı dışında memurlara her hangi bir ödeme gerçekleşmemişti.

2017 yılında ise sendikalar ve hükümet aralarında toplu sözleşme ile imzalanan 3+4’lük memur ve memur emekli maaş zammı 2017 yılının ilk çeyreğinde enflasyona yenik düşerek erime noktasına geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal memur ve memur emeklilerinin efe tüfe’ de ilk iki ay içerisinde enflasyon farkının oluşumu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak, bu enflasyon oranlarının memurlara ve memur emeklilerine zararı olmayacağını çünkü Hükümet ve Maliye Bakanlığı olarak bu enflasyon farkının kesinlikle ödeneceği açıklamalarına yer verdi.

Toplu sözleşmeye göre ise memur maaş zammı enflasyona ezdirilmeyeceği yönünde hükümet ve sendikalar imza attıklarından dolayı 2017 yılı şubat efe tüfe endeksine göre maaş zammı erimiştir. Bu erime ile birlikte memur maaşlarının erimesi enflasyonun yükselmesi ile sonuçlanmıştır.

2017 enflasyonun yüksekliği ise 2016 yılına oranla çok hızlı bir yükselişe geçtiğinden yılın ilk çeyreğinde 3,29 oranında çıkması ile birlikte memurlar ve memur emeklilerine enflasyon farkı ödeneceğini açıklayan Maliye Bakanı Ağbal, bu farklar yılın ilk altı ayın sonunda ve enflasyonun devamı halinde ise yılın ikinci altı ayında hesaplanarak memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Ağbal 2017 yılı ilk iki ayında çıkan 0,29’luk enflasyon memurlarımızı ve memur emeklilerimizi ilk altı ayda memur maaş zam oranı olan yüzde 3’lük zammın üzerinde ne fark olursa maaşlara o nispette enflasyon farkı ödeneceğini açıkladı.

Ayrıca Maliye Bakanı Ağbal 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde memurların maaş zam oranı yüzde 4 olduğunu bu fark ile enflasyonda oluşacak efe tüfe endeks oranı ile enflasyonun memurlara yapılan maaş oranını geçtiği taktirde aynı şekilde 2017 yılının son ayında bu enflasyon farkını ödeyeceğiz ve maaş bordolarında görünecek diye açıkladı.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum