Memurlara Verilecek Zam Oranı Belli Oldu

Memurlara Verilecek Zam Oranı Belli Oldu

Ağustos ayında başlayan memur ve memur emeklisi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 22 Ağustos 2017 tarihinde nokta koyuldu. Memur-Sen hükümet tarafından verilen ilk tarafı kabul etmese de verilen ikinci teklifin yarım puan artmasıyla kabul etti...

5 milyonda fazla memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayının başlamasıyla beraber başlamıştı.

Memur-Sen memur ve memur emeklilerine zam yapılması konusunda 3 ayrı alternatif sunmuştu. Memur-Sen’in yapmış olduğu alternatiflerin hiçbirinde anlaşmaya varılamadı. Hükümetin verdiği teklif kabul edildi.

Memur-Sen’in birinci alternatifi 2018’in ilk yarısı %10, ikinci yarısında %6; 2019’un ilk yarısında %10, ikinci yarısında %8 zamdır. İkinci teklifte ise 2018 yılı başından itibaren taban aylığa 75 TL net zam, yan ödeme, zam, taban aylık katsayılarına ise ilk altı ay %7, ikinci altı ay için %7 zam talep edilmiştir. Aynı teklif 2019 yılı için de geçerlidir.

Memur-Sen’in yapmış olduğu 3. Alternatif teklif ise 2018 yılı başından itibaren ek ödeme puanlarına 15 puan ek zam ilk altı ayda %10, ikinci yarıda %6 zam; 2019 yılı için ilk yarıda %10 ve ikinci yarıda %8 zam talep edilmiştir.

Uzun süre yapılan görüşmeler sonrasında memur ve memur emeklilerine zam konusunda varılan anlaşma 2018 yılının ilk yarısı için %4, ikinci yarısı %3,5; 2019 yılının ilk yarısı için %4, ikinci yarısı için %5 olarak açıklanmıştır.

Ayrıca 6 aylık dönemler halinde tespit edilen enflasyon oranlarının da yapılacak zam oranları dışında verilmesi konusunda anlaşıldı. İmza töreni 22 Ağustos 2017 saat 11.00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.