Memurların 2018 Yılı Tüm İzin Hakları

Memurların 2018 Yılı Tüm İzin Hakları

657 Sayılı Kanuna Tabi Çalışan Devlet Memurlarının 2018 Yılında Kullanacakları Tüm izinler. Yıllık İzin, Sağlık İzni, Mazeret İzni, Aylıksız İzin, Evlilik, Ölüm, Doğum İzni... Memurların izin hakları ve kullanımı bakımında kimi zaman yanlışlıklar içerisin

Memurların izin hakları ve kullanımı bakımında kimi zaman yanlışlıklar içerisine düşülmektedir. Bunun önüne geçebilmek için memurların izninin neler olduğunun ve hangi durumlarda kullanılabileceği açıklanmaya çalışılmalıdır.

Yıllık İzinler
Yıllık izinler 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamı içerisindeki öğretmenler hariç tüm devlet memurları için geçerlidir. Öğretmenlerin yıllık izinleri bu kapsamda değerlendirilmez. Devlet memurlarının yıllık izin dayanağı 657 Devlet Memurları Kanunun 102. maddesidir. Bu maddeye göre yıllık izin verilirken hizmet süresi esastır. 1 yıllık ile 10 yıl arasındaki hizmet süresine tabi olanlar için 20 gün; 10 yıldan fazla hizmet süresi için de 30 gün olarak hesaplanır.

Yıllık izinlerin nasıl uygulanacağı amirin uygun bulacağı zamana göre ayarlanır. Toplu kullanılabileceği gibi ihtiyaç ölçüsünde parça parça da kullanılabilir. Ayrıca bir önceki yıldan kullanılmayan izinler bir sonraki yıla aktarılabilir.

Sağlık İzni
Bazı devlet memurlarının çalışma koşullarında sağlığı etkileyecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu çalışma koşulları altında çalışanlara devlet tarafından ek bir izin süresi verilir. Bu süreye de sağlık izni adı verilir. Sağlık izni, hizmet sırasında radyoaktif ışınlara maruz kalan çalışanlara verilir. Bu izin süresi 30 gündür. Her yıl yıllık izne ek olarak 30 gün sağlık izni kullanılır. Bu iznin dayanağı 657 Devlet Memurları Kanununun 103. maddesidir.

Mazeret İzni
Devlet memuru izin türleri içerisinde mazeret izni pek çok bölümden oluşur. Mazeret izninin kullanıldığı durumlardan biri analık iznidir. Annelik izni toplamda 16 haftadır. Bu 16 hafta genel itibari ile doğumdan önceki 8 hafta ile doğumdan sonraki 8 haftayı kapsar. Eğer doğumdan önce doktoru tarafından çalışmasında bir sakınca görülmezse doğuma 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda kalan süre, doğumdan sonraya aktarılır.

Mazeret izninin kapsadığı alanlardan biri de babalık iznidir. Eşi doğum yapan bir babaya 10 gün süresi ile babalık izni verilir.

Memurun kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi üzerine 7 günlük evlenme izni verilir. Bu süre memurun isteği doğrultusunda resmi nikâh işlemleri için alınabileceği gibi düğün işlemleri için de tercih edilebilir.

Annelik izninin devamı olarak kullanılan bir diğer izin de süt iznidir. Süt izni annelik izni bittikten sonra kullanılır. Annelik izninden sonraki ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci altı ay ise günde 1,5 saat annelik izni kullanılır.

Aylıksız İzin
Devlet memurları mazeret izni dışındaki bir diğer izin hakları ise aylıksız izinlerdir. Aylıksız izinler pek çok durumda uygulanır. Askere gitme, yurtdışı görevi ya da öğrenim nedeni ile devlet memurluğunda 5 yılı dolanlar, evlat edinme, uzun süreli hastalık ya da doğum gibi sebepler ile devlet memuru aylıksız izin talep edebilir. Talebi doğrultusunda da belirtilen şartları taşıdığını belgeleyerek aylıksız izne ayrılabilir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum