Memurların İş Güvencesi Kalkacak mı Sorusuna Kalkınma Bakanının Cevabı

Memurların İş Güvencesi Kalkacak mı Sorusuna Kalkınma Bakanının Cevabı

Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda; , Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşüldüğü sırada, Hükümet adına soruları cevaplandıran Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a devlet memurlarının iş güve

Uzun süredir tartışılan bir konu olan 657 sayılı devlet memurları kanununa tabii olan devlet memurlarının iş güvenliğinin kaldırılacak olması. Özellikle de bu konu 1 Kasım seçimleri sonrasında AK Partinin tek başına iktidara gelmesiyle birlikte sesli bir şekilde konuşulmaya başlandı. Bu konu ile ilgili daha önceden haber yapmıştık, bu konu hakkında kimin ne düşündüğünü öğrenmek isteyen okurlarımız ilgili haberimize bakabilir.

Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda; , Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşüldüğü sırada, Hükümet adına soruları cevaplandıran Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a devlet memurlarının iş güvencesinin kaldırılacağı yönünde soru soruldu.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Hükümet adına sorulara cevap veren Kalkınma Bakanı Yılmaz’a: “ 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapacağınız değişiklikle memurların iş güvenliğini kaldıracağınız ve kamu çalışanlarını güvencesiz hâle getireceğiniz doğru mudur?” şeklinde soru yöneltti. Aksu’nun sorusuna cevap veren Yılmaz, “Ülkemizde devlet personel rejimi reformu tartışmaları uzun yıllardan bu yana yapılmaktadır. Avrupa'da da çeşitli ülkelerde baktığınız zaman memur ve kamu çalışanı ayrımı vardır. Bizde de Anayasa'mızda da var aslında bu ayrım. Kamuda belli kamunun egemenlik yetkisini kullanan, piyasada karşılığı olmayan işlevleri yürüten memurları olduğu gibi, piyasada, sivil kesimde karşılığı işleri yapan çalışanları da mevcuttur. Avrupa'da, gelişmiş ülkelerdeki mevzuat özellikle bu açıdan Türkiye'de de uzun yıllardır tartışılmaktadır. Ancak, henüz bir devlet personel rejiminin ayrıntıları şekillenmiş değildir. Bunlar birçok tarafı ilgilendiren hususlardır. İlgili taraflarla istişare içinde bunun içeriği şekillendirilecektir.” İfadelerini kullandı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.