Memurların Sağlık Raporlarında O Onay Kaldırıldı

Memurların Sağlık Raporlarında O Onay Kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı, 15 Temmuz sonrası rapor almada bazı değişikliklere gitmişti. Şimdi ise daha önce yaptığı o değişiklikleri eski haline getirdi.

Sağlık Bakanlığı, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ’cü memurların rapor alarak herhangi bir işlemin önüne geçmesinler diye raporlara bir düzenleme getirmişti. O düzenlemeye göre, doktorların vermiş olduğu raporlara başhekim onayı gerekiyordu.

Bakanlık yayınlamış olduğu bildiriyle artık bu zorunluluğu kaldırmış oldu. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı metinden ana başlıklar şu şekilde oldu:

Daha önce yayınlanmış yazıyla kamu, üniversite ve özel sektöre  tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarının, ikinci bir emre kadar başhekim tarafından onay ve mühürleneceği tüm sağlık hizmet sunucularına duyurulmuştu.

Yeni getirilen düzenleme ile kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarında başhekimlik onay ve mührü aranmayacak olup, sistemden alınan çıktı, raporu düzenleyen hekim veya hekimlerce kaşe ve imzalanacaktır.

Ayrıca usule aykırı rapor düzenleyen doktorlar için de bir uyarıda bulunuldu. Usule aykırı rapor düzenlenmesi, ilgilileri genel olarak adli ve idari yönden sorumlu kılacağı gibi, somut olaya göre FETÖ/PDY, PKK gibi suç örgütlerine yardım ve suça iştirak fiilini de oluşturabilecektir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.