Memurların ve Tüm Çalışanların BES'e Katılım Tarih ve Detaylar

Memurların ve Tüm Çalışanların BES'e Katılım Tarih ve Detaylar

15 Milyon Memur ve Özel Sektör Çalışanları yakından ilgilendiren zorunlu Bireysel Emeklilik süreci resmen başlıyor. Tüm detaylarıyla BES'e katılım süreci.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından Bireysel Emeklilik Sistemi “ BES “ resmen 1 Ocak 2017 tarihinde otomatik katılım süreci zorunlu olarak  yürürlüğe girecek.

BES’ e katılım süreci nasıl işleyecek : Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Hazine Müsteşarlığı sürecin verimli ve daha sağlıklı yürütüle bilmesi açısından “ kademeli geçiş “ kararı aldıklarını ve bu kararı Bakanlar Kurulunda imzaya açtıklarını söyledi. Şimşek Avrupa Devletleri zenginleşmenin ve yatırımların artırılmasını düşük tasarruf oranlarını yakalayarak yakaladıklarını, Türkiye’nin de bu zenginleşmeyi yakalaması ve yatırım oranlarının yükseltilmesi için “ BES “ i zorunlu olarak getiriyoruz.

Kademeli süreç : Bireysel Emeklilik düzenlemesine göre kademeli olarak geçişin birinci aşamasında 1000 bin ve üzeri özel sektör 1 ocak 2017’ de, Memurlar ve genel bütçeli idareler 250 – 1000 çalışanı olan özel sektör 1 Nisan 2017’ de sisteme dahil edilecek. 100’ den 249’ a kadar özel sektör çalışanları ise 1 Temmuz 2017’ de, mahalli idareler KİT’ ler ise 1 Ocak 2018 den itibaren sisteme dahil edilecek. 10 ile 49 özel sektör çalışanı 1 Temmuz 2018’ den ve 5 ile 9 özel sektör çalışanı ise 1 Ocak 2019 sisteme dahil edilecek.

Sistemin İşleyişi : Memurlar ve Özel sektör çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilmesi zorunludur. Zorunlu dahil edilen sisteme 15 milyon civarında kamu ve özel sektör çalışanı dahil edilmiş olacak. Ancak bu sistem zorunlu olduğu gibi sistemden çıkma olanağı’ da bulunmaktadır. Sistemden çıkma büyük bir kayıp olacağı gözlenmekte çünkü devlet teşvikinin %25 olduğu ve bu teşvikten ziyade 1000 bin lira direk aktarılacak isteğe göre kazancın yükseltilebileceği ve özel sektör çalışanlarının katkı payları işverence kesilerek işverenler tarafından imzalamış olduğu sözleşme imzaladığı emeklilik şirketlerine seçebilecekleri fonlarda yatırım yapma özelliğine sahip olacaklar.

Emeklilik Halinde : Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilen ve hesabındaki yıllık birikimini gelir sigortası ile alabilecek. Tercihe dayalı olarak birikimini %5 devlet teşviği alacaklarını işçi ve kumu personeli olanlar yeniden 45 yaşını doldurmamış olanlar dahil edilerek çalıştırılabilecekler. BES katılımına katılan kamu personeli ve özel sektör çalışanlarına devlet katkı payı yüzde otuzun üzerinde olduğu gibi ilk girişte bin lira gibi yüksek oranlara varan katkı payıyla ikinci emeklilik hayali kuranlar için kaçırılmayacak fırsat sunmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.