Memurlukla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Memurlukla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrası memur olarak atanan personeller için memurlukla ilgili bilinmesi gereken bilgi ve kavramları derledik. Bunlar içinde kazanılmış hak aylığı, taban aylığı, çekilme ve istifa farkı gibi konular yer almakta. İşte memurlukla

Memuriyete atanmak için adayların atama isteyen kurumun şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Kurumlarda genel olarak aranan yaş şartı 35 yaş ve altı olarak belirtilmektedir. Belirttiğimiz gibi yaş şartı kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

Memuriyete girmeye hak kazanan aday, devletin uygun gördüğü veya başvurduğu kadroya atandıktan sonra görevine başlayabilir. Kamu haklarından mahrum olacak herhangi bir hareket yapmadığı sürece emeklilik yaşı gelene kadar memur olarak çalışılabilmektedir.

Memuriyete giriş yapıldığı zaman, maaşı birçok faktör etkilemektedir. Bunlar arasında memurun mezuniyet derecesi, memuriyete giriş derecesi, hizmet sınıfı gibi faktörlerdir. Bu faktörler kapsamında hesaplanan memur aylığına verilen isim kazanılmış hak aylığı olarak belirtilmiştir.

Kazanılmış hak aylığında değerlendirilen hizmet süreleri, aylık katsayı ve 20’nin çarpılmasıyla beraber kıdem aylığı hesaplanabilir. Kıdem aylığı hesaplarken 25 yılı aşan süreler kıdem aylığı kapsamında hesaplamaya dahil edilmez. Kıdemin 1 yıl artması aylık ücrete 1.09 TL, emekli ikramiyesine ise 38 TL etki yapmaktadır.

Memuriyetinde bulunmak isteyen birisi istifa etmek isteyebilir. Bu anlamda pratikte istifa kavramı kullanılırken, yasalarda çekilme kavramına yer verilmiştir. Yani memuriyetten çekilme kavramı, kanun kapsamında kullanılmaktadır. Memurun görev yapmakta olduğu kuruma dilekçe aracılığıyla işi bırakacağını bildirmesine istifa denmektedir.

Memurlara yılın ilk yarısında ve ikinci yarısında olmak üzere yılda iki defa zam yapılmaktadır. Zam hesaplanırken yıl içerisindeki enflasyon oranları da hesaba katılmaktadır. Bu kapsamda enflasyon oranlarıyla beraber hükümetin daha önceden vermeyi planladığı zam toplanıp, memura zam olarak verilecektir.

Memur emekli maaşı hesaplanırken emekli olduğunuz unvan, emekli olduğunuz derece ve kademe, hizmet yılı ve ayı, kıdem yılı ve ikramiye yılı gibi faktörler etkili olmaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.