Memurluktan Zabıta ve İtfaiye Memurluğuna Geçiş Şartları Belli Oldu

Memurluktan Zabıta ve İtfaiye Memurluğuna Geçiş Şartları Belli Oldu

14 Kasım 2017 tarihli yönetmelik ile devlet memurluğundan zabıta ve itfaiye memurluğuna geçiş için şartlar belirlendi.

Bu şartları sağlayan kişilerin KPSS şartı olmaksızın naklen atanması mümkün olabilmektedir. Peki bu şartlar nelerdir birlikte bakalım.

Özel Şartlar

Zabıta olmak isteyenler için 35 yaş şartı aranırken itfaiye memurları için 30 yaş şartı aranmaktadır. Her iki meslek için de aranan ortak özellikler arasında ise boy ve kilo şartları gelmektedir. Buna göre her iki meslek için de erkeklerde en az 1.67 kadınlarda ise 1.60 boy aranmaktadır. Kilo şartı olarak ise boyun 1 metrenin üstünde kalan kısmının 10 kilo aşağısı veya yukarısına kadar müsaade edilmektedir.

Diğer bir ortak şart ise belediyenin yapacağı sınavlardan başarılı olunmasıdır. Bu sınavlar yazılı veya sözlü olarak yapılabilir. Ayrıca her iki meslek için de en az lise mezunu olmak gerektiğini de hatırlatalım.

Bunların yanı sıra itfaiye erleri için ihtiyaç olunan sürücü belgesine sahip olmak ve sağlık açısından da herhangi bir engel taşımıyor olmak unsurları da şartlar arasında yer almaktadır.

Tüm bu şartları sağlayan kişilerin KPSS aranmadan naklen atanmaları mümkün olabilecektir. Böylelikle kişiler istedikleri mesleğe kavuşmak için daha da kolay bir yöntem tercih etmiş olacaklardır. Bunun için devlet memuru olmak ve asıl kadroda çalışmak gerekmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.