Memurun İkamet Zorunluluğu Var Mı?

Memurun İkamet Zorunluluğu Var Mı?

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan devlet memurları görev yaptığı il ve ilçelerde ikamet etmek zorundalar mı?

Bilindiği üzere devlet memurları tayin atama gibi işlemlerden geçerek göreve başlamaktalar. Göreve başlayan devlet memuru atandığı il ve ilçede kanun olarak ikamet zorunluluğu var mıdır gibi sorular akla gelmektedir.

657 devlet memurları kanununa göre bir memur görev yaptığı yerde ikamet zorunluluğu bulunmamaktadır.

Memurların ilgili mevzuat kanunlarında memuriyet mahalli içerisinde ikamet etmesi  zorunluluğu bulunmamakla birlikte ancak memurun görevi gereği çalıştığı kurumun  birimin kendine has bir yönetmeliklerinde bu husus hakkında bir karar var ise memur bu karara uymak zorundadır.

Anayasanın seyahat ve yerleşme hürriyeti kapsamının 23 maddesince görüleceği üzere böyle bir zorunluluğun olmadığı görülmektedir. Mahkemeye dava açılmış ve dava içerik açıklaması aynen aşağıdaki gibidir.

Anayasa Mahkemesinin örnek bir kararı: Devlet Memurunun çalıştığı yerde ikamet mecburiyeti getirilmesi hususu Anayasa'nın 23. maddesinde düzenlenmiş bulunan yerleşme ve seyahat hürriyeti ile yakından ilgilidir. Bu madde Anayasa'nın ikinci kısmının ikinci bölümünde düzenlenmiştir. Anayasa'nın 91. maddesi gereğince bu bölümde yer alan hak ve hürriyetlerin KHK'lerle düzenlenmesi mümkün değildir. Açıklanan nedenlerle dava konusu kural Anayasa'nın 91. maddesinin birinci fıkrasına aykırıdır.

Anayasanın bu kararı ile devlet memurlarının ikamet ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığı bu nedenle kişinin istediği yerde ikame ve seyahat etmesinde bir sakınca olmadığı görülmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.