Memurun Ücretsiz İzin Hakları

Memurun Ücretsiz İzin Hakları

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 'na Bağlı Olarak Çalışan Devlet Memurlarının Ücretsiz İzin Hakları Neler, Hangi Hallerde Ücretsiz İzin Alabilirler.

657  sayılı devlet memurları kanunu memura ücretli ve ücretsiz izin hakları tanımıştır. Memurlar bazı hallerde maaş almama karşılığı izin haklarını kullanabilmektedir. Aşağıda bu durumlar sıralanmıştır:

Doğum yapan memur, doğum izninin sona ermesinden itibaren 24 aya kadar ücretsiz izne ayrılabilir. Eşi doğum yapan memur da 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

Devlet memurluğunda 5 yılı dolduran memur, memuriyeti boyunca en fazla iki defa olmak üzere toplam 1 yıla kadar aylıksız izin kullanabilir.

Askerliğini yapmak üzere görevinden ayrılan memur bu süre boyunca aylıksız izinli sayılır.

Memurun bakmakla yükümlü olduğu ya da refakat etmesi zorunda olduğu anne, baba, eş, kardeş ya da çocuğunun kaza geçirmesi ya da uzun süreli tedavi görmesi halinde aylıksız izin kullanabilir. Bu izin en fazla 6 ay olan ücretli refakat izninden sonra alınabilir. 18 ay ücretsiz refakat izni verilmektedir.

3 yaşını doldurmayan çocuğu tek başına ya da esiyle evlat edinen memura çocuğun anne babasının Rıza tarihinden ya da vesayet makamının Rıza tarihinden islemek üzere 24 aya kadar ücretsiz izin verilebilir.

Nakil ya da yer değiştirme ile atanan memur gerekli süre içinde işe başlamazsa 10 gün yeni görev yerinde ise başlaması için aylıksız izin verilir.

Başka kurumda sözleşmeli görevli olan kişi kendi kurumunda aylıksız izinli sayılır.

Yabancı devlet resmi kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda kurum onayı ile görev yapan kişiler de aylıksız izinli sayılır. İzni ilgili Bakan 3 yılda bir onaylar. Diğer devletlerin resmi kurumlarında 10 yıla kadar, uluslararası kuruluşlarda ise 21 yıla kadar aylıksız izin verilebilir.

Eğitim görmek için özel burs kazanlar eğitim süresince aylıksız izinli sayılır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.