Merkezi Atama Başvuru Şartları

Merkezi Atama Başvuru Şartları

KPSS merkezi atama başvuru şartları her atama döneminde özel olarak ilan edilse de her dönemde ortak olarak istenilen birtakım hususlar da bulunmaktadır.

Bu kapsamda genel şartlar arasında ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunlarının bu atamalara başvurabileceğini ifade etmek gerekir. Merkezi atamaya esas alınan KPSS sınavları çift yıllarda yapılan KPSS sınavlarıdır. Örneğin 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavı ile merkezi atama gerçekleştirilecektir. Bu sınavda öğrenim durumuna göre istenilen puan türleri değişiklik arz etmektedir.

Puan Türleri

Ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puanı istenirken önlisans mezunları için KPSSP93 puanı ve lisans mezunu olanlar için de KPSSP3 puanı istenilmektedir. Dolayısıyla merkezi atama tercihi yapmak isteyenlerin bu puanlara göre tercih yapmaları gerekmektedir.

Bu genel şartların haricinde ise tercih yapılan kadrolara ait olan özel nitelikler de bulunmaktadır. Bunlar ise her bir ilanın nitelik kodunda özel olarak belirtilmektedir. Örnek olarak verecek olursak bir kadroya başvurmak için gerekli olan yaş sınırı veya öğrenim durumu gibi şartlar özel şartlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla tercih işlemleri yapılırken bu şartlara azami derecede özen göstererek tercih yapılmalıdır.

Merkezi atama tercih işlemleri yapabilmek için gerekli olan genel şartlar arasında 18 yaşını doldurmuş olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, güvenlik soruşturması yapılmış olmak, Türk vatandaşı olmak ve askerlik durumunun da kaçak veya bakaya olmaması gerekmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum