Meslek Eğitimi Zorunlu Olacak Devlet Teşvik Verecek

Meslek Eğitimi Zorunlu Olacak Devlet Teşvik Verecek

2. Eğitim Kongresi Antalya’da başladı. Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve TOBB Başkan vekili Memiş Kütükçü’nün katılımıyla başladı. Açılış konuşmasını Bakan Yılmaz yaptı işte detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığın Eğitimden üretime Sektörle İşbirliği temasıyla düzenlenen 2. Eğitim Kongresi Antalya'da bir otelde açılışı yapıldı. Kongrenin açılışında konuşan Yılmaz, Bakanlığın bu dönem en öncelikli gündeminin meslek eğitimi olduğunu, meslek eğitimiyle birlikte çıraklık eğitimi alan öğrencilerin ücretlerininde devlet tarafında belirli bir bölümü karşılanarak eğitimini tamamlaması için teşvik oluşturacaklarını belirtti.

Mesleki ve teknik eğitimde önemli bir reform için ilk adımı attıklarını ve hazırlanan kanun tasarısının TBMM Milli Eğitim Komisyonundan geçtiğini belirten Bakan Yılmaz En kısa zamanda Genel Kurul gündemine getirmek istiyoruz. Bu tasarı yasalaşırsa, çıraklık eğitimi, zorunlu ortaöğretim kapsamına alınacaktır.

Konuşmasına devam eden Bakan Yılmaz İşletmelerde beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitime katılan öğrencilere ve çırak öğrencilere işletmelerce ödenen net asgari ücretin yüzde 30'unun üçte ikisi devlet tarafından karşılanacaktır. Okulda atölye eğitimine başlayan öğrenciler iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacaktır. Staj yapan öğrencilerin işletmelerde edindikleri bilgi ve becerilerin ölçülmesi amacıyla sektör temsilcileri ile birlikte sınav yapılacaktır. Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları fark dersleri vererek mühendis ünvanı alacaklardır.

Bakan Yılmaz Konuşmasına Söyle devam etti, Teşvik kapsamında geçen yıl öğrenim gören 16 bin 976 öğrenciye toplam 81,6 milyon Lira ödeme yapıldığını bildiren Yılmaz, bu yıl ise OSB içinde ve dışında bulunan 28 mesleki ve teknik Anadolu Lisesi'nde 18 alanda 21 bin 487 öğrencinin teşvik aldığını bildirdi. Yılmaz, 2016 - 2017 eğitim öğretim yılında 21 bin 487 öğrencimize öğretim yılı sonuna kadar yaklaşık 125 milyon Lira öğretim desteği ödeyeceğiz. Bu kapsamda büyük ölçekli firmaların kendi bünyelerinde okullar açarak kendi nitelikli personelini yetiştirmesine de fırsat tanıyacağız. Bilgisini paylaştı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum