Meslek Elemanı Aranıyor

Meslek Elemanı Aranıyor

Organize Sanayinde makine başında çalışacak ara elaman açığımız bir türlü kapatamıyoruz. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir gazetecilere yaptığı açıklamada ekonomik tedbir paketleriyle işlerin yoğunlu ile birlikte 100.000 Bin açığımız bulunma.

Organize Sanayinde makine başında çalışacak deneyimli ara elaman açığımız bir türlü kapatamıyoruz. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir gazetecilere yaptığı açıklamada ekonomik tedbir paketleriyle işlerin yoğunlu ile birlikte 500 ila 1000 ara eleman arıyoruz, dedi. Bunun yanı sıra Sanayi Başkanları ile iletişime geçecek 100.000 Bin kişiye iş verecek durumdadır, dedi.

Yapılan açıklamada hükümetin art arda ekonomik paketleri ile birlikte KOSGEP ile yatırımcının yanında olan ekonomik adımlar bir nebze yüzleri güldürdü. Fakat bununla birlikte ara eleman açığımız kat ve kat artmış durumda en basit olarak Eskişehir Organize Sanayi bölgesinde mesleki deneyimi olan 500 veya 1000 kişiye hemen iş verebiliriz. Bunun yanı sıra organize sanayi bölgelerinde çalışmak isteyenler, sanayi başkanları ile iletişime geçmeleri halinde 100,000 Bin kişi de olsa iş bulacak noktadadır.

Başkan Özaydemir, gençlerimizin üniversite şevklerini kırmak istemiyorum, fakat bir çok alan bulunmakta, halk arasında bir tabir vardır, altın bileziği taktıktan sonra aç kalmazsınız derler. Onlarca gencimiz meslek liselerinde okumakta ve meslek lisesi mezunu genç çalışkan ve deneyim sahibi çalışmak isteyen ara eleman bulamamaktayız. Bununla ilgili olarak hükümet meslek liselerine biraz daha önem vermektedir.

Gençlerimiz ara eleman olmaktansa üniversite okuyup masa başında çalışmaya özenerek, üniversite sıralarında dirsek çürütmeyi ve sonunda masa başı işi bulunmadığı zaman iş işten geçerek, kendi mesleğini unutmakta. Bu sıkıntıları meslek lisesi mezunları ve çıraklık eğitim yolu ile karşılamak aslında mümkün. Okullarımızda bu anlamda yönledirmeler yetersiz kaldığını düşünmekteyim.

ESO Başkanı Özaydemir konuşmaları sırasında, Milli Eğitim Bakanlığımız kanalı ile 81 ilimizde bulunan organize sanayi fabrikalarımız da, ara eleman ve kalifiye meslek lisesi mezunu elemanı sıkıntısı çekmekteyiz. Bu anlamda Sayın Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’a Meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizin iyi bir şekilde organize sanayiye yönlendirilmesini 81 Organize sanayi başkanları olarak talep etmekteyiz, dedi.

Başkan açıklamalarının yanı sıra organize sanayi bölgemizde çalışanlarımızın tüm sosyal haklarını fazlasıyla vermekteyiz. İşsizlik var deniliyor, buna inanmak güç çünkü işsizim diyen ve deneyimi olan vatandaşlar organize sanayimizin kapılarını çaldığı vakit onlara iş imkanı sunmaktayız. Bunun yanı sıra kalifiye eleman sıkıntısı yaşamaz isek emin olabilirsiniz, bir çok iş adamımız yeni yeni fabrikalar kurmanın derdine düşeceğinden emin olun. Üretim hız kazanır ve ülkemize katkısı fevkalade güzel olacaktır, dedi.

Hükümet orta ve küçük çaptaki kobilere, 2016 yılında çıkarılan ve 2017 yılında hayata geçirilen vergi barışı ve işverene destek vermesi ile ülke genelinde canlanma meydana geldi. KOSGEP ile hız kazanarak hibe programları başlatması ile esnaf biraz daha nefes aldı. Bunun yanı sıra vergisini zamanında ödeyen mükelleflere vergi barışı adı altında %5’ lik indirim ile birlikte esnaf ve sanatkarlarımız borç stoku yarı yarıya düşerek iş verme veya iş yeri açma gücü artı diyen Eskişehir Organize Sanayi Başkanı Özaydemir, umarım bu fırsatları başta esnafımız olmak üzere meslek lise mezunları ve meslek lisesi öğrencilerini uygun şekilde Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde okulların yönlendirmesi ile ara elemandan tutunda kalifiye eleman sıkıntımızın giderileceğine inancımız bir nebze artmıştır, diye konuştu.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.