Meslek Kursları İŞKUR İşsizlik Maaşı Alınabilir

İşsizler meslek kurslarına katılıp meslek öğrenirken harçlık da almaktadır. Aynı zamanda işsizlik maaşı da ödenir mi?

İşsizler İçin Çifte Maaş İmkanı
İşsiz kalan vatandaşlar İŞKUR tarafından yapılan meslek edindirme kurslarına katılarak iş öğrenebilirler. Bu kurslar konusuna göre birkaç ay sürmektedir. Ancak ortalama 6 ay kadar sürdüğü söylenilebilir. Kursa katılanlara günlük olarak ödeme yapılacaktır. Böylece kurs süresince ücretsiz kalınmayacaktır. Meslek öğrenenler istihdama katkı sağlayacaktır. 

İşbaşı eğitim programlarına katılanlar aynı zamanda işsizlik maaşı da alabilmektedir. Bunun için ayrıca işsizlik maaşı şartlarının sağlanması gerekir. Ancak verilecek olan günlük harçlık miktarı daha düşük olacaktır. İŞKUR kurslarında haftada 45 saat ve ayda 26 gün eğitimlere katılacaktır. Günlük 77,70 TL ödenmektedir. İşsizlik maaşı alanlara ise günlük 38,85 lira ödeme yapılacaktır. 

İşsizlik maaşı almak için prim şartlarını sağlamak gerekir. Şartlar sağlanıyorsa 10 aya kadar işsizlik maaşı verilmektedir. Bu maaş kişinin daha önce ödediği sigorta primine göre değişiklik gösterecektir. Bu maaştan sadece damga kesintisi yapılır. Böylece işçiye ayda net bin 15 ile 2 bin 31 lira arasında işsizlik maaşı verilmektedir. Aynı zamanda işçinin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. sigortalının eş ve çocukları da sağlık sigortasından yararlanacaktır. 

İşsiz kalan işçiler işsizlik maaşı ve İŞKUR kursları sayesinde ayda 3 bin liraya kadar ödeme alabilecektir. Ancak bu ödemelerin süresi sınırlı olduğu unutulmamalıdır. 

İşsizler İçin Diğer İmkanlar Nedir?
İşsizler İŞKUR tarafından ücretsiz olarak sunulan iş ve meslek danışmanlığı ile uzmanlık alanındaki işi bulmak mümkündür. 

İşbaşı eğitimi kapsamındaki sanayi kurslarına katılan annelere kreş desteği ödenir.  Kursa katılan kadının bakmakla yükümlü olduğu 2-5 yaş arası her bir çocuk için aylık 400 lira ödeme yapılır. 

İşsiz kalan her vatandaş İŞKUR tarafından sunulan imkanlardan yararlanabilecektir. Bunun için aranan şartların sağlanması gerekir. Şartları sağlayan kişiler desteklerden yararlanabilecektir. Ancak desteklerin kısa süreli olduğu unutulmamalıdır. Şartların değişmesi halinde, sürenin dolması halinde bu ödemeler yasa gereği kesilecektir.

 

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Benzer Videolar