Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! İşte Yeni Alınan Kararlar

Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! İşte Yeni Alınan Kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, kısmı kapanmaya gidildiği ifade edilmişti. Peki yüz yüze eğitim de bu kapsama giriyor mu? Uzaktan eğitimde ne gibi değişiklikler olacak, MEB açıkladı.

Dün açıklanan “Kısmı kapanma” kararının ardından, öğrenciler ve veliler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak duyuruyu bekliyordu. MEB bugün, uzaktan ve yüz yüze eğitim ile ilgili yeni kararların bulunduğu duyuruyu yayımladı.

Bilim Kurulu tavsiyesi ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı içerisinde yapılan değerlendirmeler sonucunda, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçildiğini belirten Milli Eğitim Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:
“Ülkemizin içinde bulunduğu salgın süreci ile ilgili Bilim Kurulu tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sırasında yapılan değerlendirmeler sonucunda, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş ile ilgili yeni kararlar alınmıştır.”

Yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş

Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu kararlar ise şu şekilde:
İlkokullarda tüm sınıflarda tekrar uzaktan eğitime geçiş yapılacak. Öğrenciler salgın sürecinde uzun bir süre uygulandığı gibi uzaktan eğitim ile derslere katılım sağlayabilecek.

Sınav hazırlığında bulunan 8. sınıflar hariç tüm ortaokul sınıf düzeylerinde uzaktan eğitime geçilecek. Sınav hazırlığı içinde bulunan 8. sınıflarda ise yüz yüze eğitim devam edecek.

Sınav hazırlığında bulunan 12. sınıflar hariç tüm lise düzeyinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçiş yapılacak. Sınava girmek için çalışmalarını sürdüren 12. sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek.

8. ve 12. sınıflar için uygulanan destekleme, yetiştirme ve hazırlama kursları, Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere faaliyetini sürdürebilecek. Bu sayede sınava hazırlanan öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması planlandı.

Okul öncesi eğitim kurumlarında ise değişiklik yapılmayacak, yüz yüze eğitime devam edebilecekler.

Alınan yeni kararların uygulamasına 15 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren başlanacak. Bu süre içerisinde okulların mevcut hazırlıklarını tamamlaması, öğretmenlerin uzaktan eğitim çalışmalarını hazırlaması gerekecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum