Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Danıştay'dan Tarihi AÖF ve Örgün Eğitim Kararı

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Danıştay'dan Tarihi AÖF ve Örgün Eğitim Kararı

Danıştay Başkanlığı tarafından milyonlarca üniversite öğrencisi, mezun ve yeni adayları ilgilendiren önemli ve tarihi bir karara imza atıldı. Danıştay AÖF ile Örgün öğretime dair çok önemli bir karara imza attı. İşte detaylar.

Danıştay'dan Açıköğretim AÖF Öğrencilerinin yanı sıra örgün eğitimde okuyan öğrencileri ilgilendiren bir karara imza attı. Sadece okuyan öğrenciler için değil gerek AÖF ve örgünü tercih edecek veya mezun olan herkesi ilgilendiren karar yayımlandı.

DANIŞTAY'DAN AÖF KARARI

Yüksek mahkeme kararında açık öğretim AÖF mezunları ile örgün öğretim mezunlarının tamamen eşit haklara sahip olduğuna hükmetti. AÖF'den mezun olan ve örgün eğitimde aynı bölüme denk gelen bir diplomanın da bu anlamda hiçbir farkı olmadığı bir kez daha gündeme geldi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi AÖF Laborant ve Veteriner Sağlık programı mezunu bir kişinin açtığı dava sonucu Danıştay bu kararı verdi. Diploması ile Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüğü tarafından düzenlenen kursa katılmak isteyen adayın talebi ÖRGÜN EĞİTİM mezunu olmadığı için reddedilmesi üzerine mahkemeye taşındı.

Bu ve benzeri kurslarda “örgün eğitim” ifadesinin kaldırılması için açılan dava kazanılarak AÖF ile örgün eğitim mezunlarının aynı ve eşit haklara sahip olduğu hükmüne varıldı.

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum