Milyonları İlgilendiriyor! 2022 Asgari Ücret Zam Pazarlığı Başlıyor

Milyonları İlgilendiriyor! 2022 Asgari Ücret Zam Pazarlığı Başlıyor

Yaklaşık 8 milyon çalışanı yakından ilgilendiren Asgari ücret görüşmeleri başlıyor. Çalışanların gözü kulağı bu pazarlıkta.

2022 Asgari ücret zammı görüşmeleri zamanı yaklaşırken işçi ve işverenlerin gözü kulağı zam pazarlığından çıkacak sonuçta. Detaylar haberimizde.

Asgari ücret nedir?

Asgari ücret, bir insanın en temel ihtiyaçları olan yiyecek, barınma, ısınma, giyecek gibi giderlerini karşılaması için verilen en düşük ücrettir. Asgari ücret her yıl ülke ekonomisi, hedeflenen ve gerçekleşen enflasyon, yaşam maliyeti, refah payı gibi kriterler de göz önüne alınarak belirleniyor. Asgari ücretin, çalışan ve ailesinin ekonomik ve sosyal hayatlarını en iyi şekilde yaşayabilmelerini sağlayacak tutarda belirlenmesi en gerçekçi yaklaşım olacaktır.

Asgari ücret esasen bütün çalışanlar, memurlar, sözleşmeli personellerin ücretlerinin kısmen belirlenmesinde rol oynamaktadır. Şöyle ki, tüm çalışanlara uygulanacak asgari geçim indirimi asgari ücrete göre belirleniyor. Bu nedenle memur, sözleşmeli personel maaşları da asgari ücretten doğrudan etkileniyor.

para.jpg

Asgari ücretlinin sigorta primi ne kadardır?

Bu yıl için 3 bin 577.50 lira olan asgari ücrette işveren payı (yüzde 15.5) 554.51 lira, işveren işsizlik sigorta primi (yüzde 2) 71.55 lira olmak üzere işverene toplam maliyeti 4 bin 203 lirayı buluyor.

2022 yılı için öngörülen Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari ücrete Geçen yıl yüzde 21 zam yapılmıştı. Bu yıl yüzde 20 zam yapılması durumunda asgari ücret net 3 bin 390 lira olacak. Yüzde 22 zam yapılması durumunda da gelecek yıl brüt asgari ücret 4.364,50 liraya, net asgari ücret ise 3.447.50 lira olacaktır.

2022 Asgari ücret zam pazarlığı ne zaman başlayacak?

2022 Asgari ücret zam pazarlıklarının Aralık ayı içerisinde başlaması bekleniyor. İşçi ve işveren sendikaları arasında gerçekleştirilecek toplantıların ardından 2022 yılında uygulanacak olan Asgari ücret tutarının ne kadar olacağına Aralık ayının son günleri içerisinde netleşecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.