Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

Mit Müsteşarlığının Kamu Çalışanlarına Sosyal Ağ Bildirgesi

Her yıl 170 milyon kişinin üye olduğu Facebook'un  aktif kullanıcı sayısı 1 milyar 250 milyona ulaşmış durumda. Yani, dünyadaki her 6 kişiden biri Facebook kullanıyor. Hal böyle olunca insanlar artık tüm yaşamlarını sosyal mecralardan paylaşmak, geniş kitlelere duygu ve düşüncelerini aktarma gereği hissetmektedir. Aslında eski arkadaşlarını bulmak için kurulmuş bir ağ gibi görünse de sadece Facebook ile arkadaş olunduğu açıkça görülmekte. Çünkü Facebook’suz yaşayamaz hale geldik. O’na derdimizi açıyor, O’ndan yardım istiyor hatta O’nu her şeyden sorumlu kılıyoruz. 

Son günlerde kamu çalışanlarını ilgilendiren bir ileti var ki akıllara zarar. Metin aynen şöyle: “MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.” Bir de peşinden not eklemeyi ihmal etmiyorlar 

“NOT: Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.” MİT Müsteşarlığı bir bildirge yayınlamış ve buna istinaden kamu çalışanlarının bu ileti ile yerlerini garanti altına aldıkları algısı oluşturulmuş ve bir sorun olursa da ey Facebook bunların bütün müsebbibi sensin diye telkinlerde bulunuyor. 

Herkesin herkes adına hesap açabildiği ve isteyenin istediği gibi paylaşımlar yapabildiği bir sosyal mecrada bu gibi haberlere kimsenin itibar etmemesi lazım. Çok ciddiye almamak lazım bu tarz mecraları.. Burada asıl alınması gereken ders, her yaptığımızı, yediğimizi, içtiğimizi, iyiliğimizi, pişmanlığımızı, derdimizi, kederimizi paylaşmamamız gerektiğidir. Zira ne iyiliğin bir anlamı kalıyor ne de fakir fukaraya, çöpten ekmek toplayana gösterdiğiniz yemeklerin. 

Paylaştığınız iletiler sadece arkadaşlarınız tarafından görülse de teorik olarak 1 milyar 250 milyon kullanıcıya ulaşması da ihtimal dahilinde. Her ne kadar kendi konumlarımızı garanti altında tutmak, kimimiz iftira ve yasa dışı paylaşımlardan zarar göreceğimiz korkusu ile bu tarz bildirimleri paylaşsak da, bilinçli olarak kullanmak daha kolay ve mantıklı. Her paylaştığımızı iki kez düşünüp paylaşmakta yarar var. Ayrıca MİT Müsteşarlığının bu tarz bildiriler yayınlayıp sayfalarınızda paylaşırsanız size bir şey olmaz tarzı  uygulamaları olacağını da sanmıyorum. Bu konulara dikkat etmek gerekir.

İletişim Mail : kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.