MKEK, TTK ve TİGEM Sınav Şeklini Değiştirerek Kurumsal

MKEK, TTK ve TİGEM Sınav Şeklini Değiştirerek Kurumsal

Son yapılan değişikliklerle beraber 2017 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespiti Hakkındaki karara göre, TİGEM, MKEK ve TTK, kurumsal sınavla personel alacak.

Alımlarda KPSS puan sıralamasına göre yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinde Devlet memuru kadrolarının yanı sıra kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) sözleşmeli personel pozisyonlarana da atamalar yapılmaktadır.

Yapılan Değişiklikle İlk olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün (DHMİ) asistan ve stajyer hava trafik kontrolü alımı merkezi alımların dışına çıkartılmıştı. 2007 yılından bu yana bu pozisyonlara kurumsal sınavla alım yapılmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan düzenlemelerle kurumsal alım yapılacak KİT sözleşmeli personel pozisyonu sayısında artışa gidilmiş ve personel arttırılmıştır.

Yapılan değişiklikler yayınlandığı tarih Son olarak 28 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2017 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespiti Hakkında Kararda. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün TİGEM taşra teşkilatında görev yapacak ziraat mühendisi, veteriner hekim, tekniker ve teknisyen pozisyonları, Milli Tren Projesinde görev yapacak mühendis pozisyonları (TÜLOMSAŞ), Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) AR/GE birimlerinde istihdam edilecek mühendis pozisyonları, Türkiye Taş Kömürü Kurumunun TTK taşra teşkilatının mekanize kazı projelerinde görev alacak mühendis pozisyonlarına, merkezi yerleştirme ile atama yapılmayacak ibaresi bulunmaktadır.

Kurumsal koşullar ve KPSS'den aranılan taban puan ilanlarda belirtilecek. Atama izni alınan pozisyonun en fazla 20 katı kadar aday yazılı sınava çağırılacaktır. İş gereklerine uygun olarak yarışma ve yeterlik veya sadece yeterlik sınavına tabi tutulmak suretiyle işe alımlar yapılacaktır.

Kurum ve Kuruluşlara alımlara ilişkin diğer hususların kurumsal yönetmeliklerde belirtilmesi gerekmektedir. Örneğin "Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürlüğü Milli Tren Projesinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Mühendisler Hakkındaki Sınav ve Atama Yönetmeliği" mayıs ayında yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğinin 13 üncü maddesine göre "Yazılı sınavdan yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan alan adaylardan; yazılı sınavda en yüksek puandan başlamak üzere atama yapılması planlanan pozisyon sayısının dört katı kadar adayın isimleri (son sıradaki adayla eşit puan alanlar dahil), sözlü sınav tarihi ve yeri de belirtilerek Genel Müdürlüğün internet sitesinde ilan edilir." Diğer KİT'lerde de benzer bir uygulama olması beklenebilir. Bu KİT'lerin açacakları sınavların ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Lise Mezunu 9 Bin Personel Alımı İçin Tıklayınız.
Önlisans mezunu 8 bin Memur Alımı ilanı için Tıklayınız.
Lisans Mezunu 13 Bin Personel Alımı İçin Tıklayınız.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum