MSB Lise Mezunu Subay Astsubay Alımı Başladı! 2023 MSÜ Başvuru Ekranı

MSB Lise Mezunu Subay Astsubay Alımı Başladı! 2023 MSÜ Başvuru Ekranı

Lise mezunlarının başvuru yapabileceği 2023 yılı subay ve astsubay alımları için başvurular alınmaya başladı. 2023 MSÜ başvuruları, şartlar ve tüm süreci bu yazımızda bulabilirsiniz.

2023 Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı (2023-MSÜ) ve askeri öğrenci temini kılavuzu yayımlandı. 2023 yılı SUBAY ve ASTSUBAY alımları kapsamında lise mezunları için başvuru ekranı açıldı. İşte sürece dair tüm detayları ve başvuruları bulabileceğiniz haberimiz.

Lise mezunu subay-astsubay alımı genel şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır. Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 yaşında olmak (01 Ocak 2003 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak gerekiyor.

Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm; Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır. Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları 165 cm-190 cm (dâhil) arasında olacaktır.

Harp Okulları için 2023-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2023-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmek ve gerekli taban puanı almış olmak gerekiyor. Diğer tüm şartlara aşağıdaki kılavuzdan hemen inceleyebilirsiniz.

Başvuru yapılacak Harp Okulları -Astsubay Meslek Yüksekokulları

Adaylar Harp Okulları için Kara Harp Okulu Sayısal (KHO-SAY), Kara Harp Okulu Eşit Ağırlık (KHO-EA), Kara Harp Okulu (KHO-SÖZ), Deniz Harp Okulu (DHO), Hava Harp Okulu (HHO), Sahil Güvenlik (Deniz Harp Okulunda eğitim alacaktır.)

Astsubay Meslek Yüksekokulları için Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara Asb.MYO), Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz Asb.MYO), Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava Asb.MYO), Sahil Güvenlik (Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim görecektir.), Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO) için başvurular alınacak.

2023 MSÜ başvuru süreci

Milli Savunma Üniversitesi için 2023 MSÜ kapsamında lise mezunu subay ve astsubay alımları başvuruları 13 Ocak-7 Şubat 2023 tarihlerinde olacak. Sınav ücreti ödeme için son gün, 8 Şubat 2023 olarak açıklandı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum